ZBIORNIK NA GAZ PŁYNNY DO OGRZEWANIA DOMU
Ogrzewanie domu gazem jest nie tylko wygodne, ale również ekologiczne. Nie zawsze jednak istnieje możliwość podłączenia się do gazociągu, co powoduje, że chcąc korzystać z ogrzewania gazowego należy umieścić na swojej posesji zbiornik na gaz płynny. Jak wygląda jego instalacja? Czym charakteryzują się zbiorniki naziemne i podziemne? Odpowiadamy.
Instalacja zbiornika na gaz płynny
Jak wspomniano we wstępie w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia się do publicznego gazociągu ogrzewanie domu gazem umożliwiają zbiorniki gazowe, które należy zainstalować na własnej posesji. W związku z tym warto wiedzieć, że zbiornik na gaz płynny może funkcjonować zarówno w wersji naziemnej, jak i podziemnej. W obu przypadkach jego instalacja podlega odbiorowi oraz badaniom technicznym przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), co warunkuje możliwość eksploatacji zbiornika. Sam zbiornik na gaz płynny jest urządzeniem ciśnieniowym, które wraz z dedykowanym osprzętem umożliwia bezpieczne napełnianie, eksploatację oraz opróżnianie. Przydomowe zbiorniki na gaz służą bowiem do magazynowania LPG zakupionego od dostawcy na przykład pod linkiem: https://gazdlaciebie.pl.
Podziemny zbiornik na gaz
Zbiornik gazowy podziemny to rozwiązanie, którego zaletą jest przede wszystkim estetyka, gdyż jak sama nazwa wskazuje znajduje się po ziemią. Nie ingeruje w infrastrukturę ogrodu. Mimo to należy pamiętać, że zgodnie z przepisami podziemne zbiorniki na gaz płynny muszą być lokalizowane z zachowaniem bezpiecznych odległości od różnego rodzaju obiektów, których przykładem mogą być drogi, budynki czy ogrodzenia. Istotne jest także to, że podziemny zbiornik na gaz musi być przykryty gruntem na poziomie minimum 50 centymetrów i posadowiony na odpowiednio przygotowanej płycie fundamentowej bądź podsypce piaskowej. Cała instalacja zbiornikowa musi również przechodzić regularne przeglądy techniczne, o których można przeczytać pod linkiem: https://gazdlaciebie.pl/produkt/przeglad-techniczny-instalacji-zbiornikowej/.
Naziemny zbiornik na gaz
Decydując się na zbiornikową instalację gazową można wykorzystać nie tylko zbiornik podziemny, ale również naziemny zbiornik na gaz do ogrzewania domu. W tym przypadku również wymagane jest przestrzeganie przepisów regulujących odległość zbiornika od różnego rodzaju obiektów, sposób jego montażu oraz przeglądy techniczne. Zbiornik LPG zewnętrzny polecany jest jednak właścicielom większych działek, ponieważ wspomniane odległości od obiektów są w tym przypadku dwukrotnie większe niż w przypadku zbiorników podziemnych. Naziemne zbiorniki na gaz są jednak tańsze, a koszty w wielu przypadkach są jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Potwierdza to popularność wyszukiwania w Internecie hasła: zbiornik na gaz do ogrzewania domu cena.
Czym kierować się przy wyborze zbiornika na gaz?
Wybierając zbiornik na gaz należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, dzięki którym instalacja zbiornikowa będzie nie tylko bezpieczna, ale również wygodna w eksploatacji. Poza rodzajem zbiornika (naziemny czy podziemny) chodzi przede wszystkim o:
- jakość zbiornika na gaz, który musi być wykonany z wytrzymałej stali posiadającej odpowiednie właściwości fizyczne oraz mechaniczne;
- certyfikaty, które potwierdzają legalność danego zbiornika oraz jego zgodność z obowiązującymi normami;
- pojemność, która jest określana w litrach i determinuje to, jak często dostawca gazu do domu będzie musiał realizować jego transport;
- zabezpieczenia i systemy bezpieczeństwa, które muszą posiadać zarówno zbiorniki naziemne, jak i podziemne;
- wyposażenie, które stanowi obowiązkowy element zbiornika, np. łapy wsporcze, przyłącza do uziemienia, itp.
Podsumowując, zbiornik na gaz do ogrzewania domu umożliwia korzystanie z instalacji gazowej tam, gdzie nie ma publicznego gazociągu. Jest to prywatny magazyn, który zasila dostawca gazu płynnego dostarczając LPG na potrzeby ogrzewania budynku. W zależności od potrzeb i preferencji może on funkcjonować w wersji naziemnej bądź podziemnej.