Wszystko o jaskrze - kogo dotyka i jak sobie z nią radzić?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jednym z najgroźniejszych schorzeń narządu wzroku jest jaskra. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym właściwie jest ta choroba, jakie są jej objawy oraz metody leczenia. Warto byłoby dowiedzieć się czegoś o tym schorzeniu, bo może ono dotknąć tak naprawdę każdego z nas.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju jaskry?

Ważna jest nie tylko wiedza na temat tego, jakie jaskra objawy powoduje, ale również wiedza o tym, jakie są czynniki ryzyka rozwoju tej niebezpiecznej choroby oczu. Do destrukcyjnych zmian zachodzących w nerwach wzrokowych przyczynia się bezpośrednio wysokie ciśnienie w gałkach ocznych. Jeżeli chodzi zaś o czynniki ryzyka rozwoju jaskry, wspomnieć należy o cukrzycy, przewlekłym stresie czy o otyłości. 

Jakie jaskra powoduje objawy?

To, jakie jaskra objawy powoduje, zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo jest zaawansowana. W początkowej fazie rozwoju tej podstępnej choroby oczu nie dostrzeże się jednak żadnych niepokojących symptomów. Później jednak, zauważy się już, jak bardzo uciążliwe jaskra objawy powoduje. Możemy dostrzegać tęczowe koła wokół źródeł światła, a także doświadczać bólu oczu. Na tym niestety koniec. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jakie jaskra objawy powoduje, musi zdawać sobie sprawę również z tego, że z czasem pojawią się ubytki w polu widzenia. Niestety, jeżeli się pojawią, będzie to świadczyło o dużym zaawansowaniu choroby oczu

W jaki sposób diagnozowana jest jaskra?

Ważne jest nie tylko to, jakie jaskra objawy powoduje, ale również i to, w jaki sposób jest diagnozowana. Rozpoznanie tej choroby oczu wymaga od okulisty sporego doświadczenia. Wizyta diagnostyczna będzie polegała nie tylko na zebraniu wywiadu, ale i na wykonaniu specjalistycznych badań. Mowa tu między innymi o OCT, jak również o badaniu dna oka oraz o pomiarze ciśnienia śródgałkowego. Zazwyczaj, wykonywane jest także pole widzenia, czyli inaczej perymetria. Jeśli w naszej rodzinie była diagnozowana jaskra, badajmy się systematycznie w jej kierunku. Dzięki temu, z dużym prawdopodobieństwem nie dowiemy się, jakie zaawansowana jaskra objawy powoduje. 

Jak przebiega leczenie jaskry?

Warto mieć nie tylko świadomość tego, jakie jaskra objawy powoduje, ale również i tego, w jaki sposób przebiega leczenie tej choroby oczu. W początkowej fazie choroby wykorzystuje się leczenie farmakologiczne, zachowawcze. Nie jest bowiem możliwe stuprocentowe wyleczenie jaskry. Niemniej jednak, krople do oczu obniżające ciśnienie śródgałkowe mogą pomóc utrzymać ją w ryzach. Należy używać ich przynajmniej raz dziennie, o stałej porze. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak zakraplanie oczu dwa razy w ciągu dnia, najczęściej rano i wieczorem. Zawsze należy sprawdzać, czy leczenie jest skuteczne. W tym celu trzeba udawać się na okulistyczne wizyty kontrolne i wykonywać zalecone przez specjalistę badania. Niekiedy, konieczne staje się poddanie specjalistycznym zabiegom, zarówno tym laserowym, jak i klasycznej operacji. Każdy pacjent musi pamiętać o tym, że choroba zawsze ma indywidualny przebieg.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 12 =