Soczewki kontaktowe dla osób z alergią - jakie są najlepsze opcje?

Alergia oczu skalsyfikowana została jako choroba cywilizacyjna. Jej występowanie nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, jednak warto wybierać konkretne ich modele, a dodatkowo stosować się do zasad higieny i pielęgnacji.

Czym charakteryzuje się alergia oczu?

Alergiczne zapalenie spojówek, inaczej alergia oczu, daje objawy podobne do zwykłego zapalenia spojówek wywołanego przez wirusy. Oczy są zaczerwienione, łzawią, powieki natomiast mogą być opuchnięte. Alergikom często towarzyszą także dodatkowe objawy, takie jak katar, kaszel czy swędzenie w nosie. Alergia oczu najczęściej występuje w okresie wiosennym i letnim, jednak osoby uczulone na sierść zwierząt, dym tytoniowy czy roztocza kurzu nieprzyjemne objawy mogą odczuwać przez cały rok. Jedynym skutecznym sposobem na ich eliminację jest unikanie kontaktu z alergenem. Czasami lekarz w porozumieniu z pacjentem decyduje się włączyć leczenie zwane immunoterapią czy popularnie, odczulaniem.

Alergia oczu a soczewki

Alergia oczu nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Należy jednak przestrzegać ściśle zasad higieny i pielęgnacji, tak aby nie dopuścić do nasilenia objawów. Bardzo istotna jest higiena rąk, które trzeba dokładnie umyć przed założeniem oraz zdjęciem soczewek. Alergicy powinni wybierać specjalny płyn do soczewek, który nie zawiera substancji konserwujących. Jednocześnie muszą stosować krople do oczu nawilżające, tak zwane sztuczne łzy. Niektóre produkty można aplikować bezpośrednio na soczewkę. Nie należy robić tego w przypadku kropli antyhistaminowych - niektóre dostępne są w aptece bez recepty, inne można przyjmować jedynie z zalecenia lekarza.

Jakie soczewki będą najlepsze dla alergika?

Alergicy powinni wybierać soczewki kontaktowe jednodniowe, które - jak sama nazwa wskazuje - są jednorazowego użytku. Nie wymagają specjalistycznego podejścia w zakresie pielęgnacji, co pozwala uniknąć ewentualnego kontaktu z drobnoustrojami. Warto pamiętać, że przesuszone oko jest bardziej podatne na działanie patogenów. Soczewki jednodniowe niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ale ich stosowanie nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad higieny. Alergicy, którzy chcą wybrać soczewki wielokrotnego użytku (są tańsze niż jednodniowe), powinni zdecydować się na silikonowo-hydrożelowe. Zapewniają one lepsze nawilżenie oczu.

Kiedy warto zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych?

Przy umiarkowanych objawach alergii sezonowych można nosić soczewki, stosując się do zasad higieny. Niemniej jednak przy znacznym nasileniu objawów lepiej z nich zrezygnować, zwłaszcza że samo założenie szkieł sprawia niemałe trudności. W pierwszej kolejności skupiamy się wtedy na wyeliminowaniu symptomów. U osób z silną alergią oczu konieczna będzie wizyta u alergologa, ale również u okulisty. Oceni on, czy wskutek choroby nie doszło do uszkodzenia wzroku pogłębiającego wadę. Ci, którzy mimo nasilonych objawów alergii nie chcą nosić okularów, powinni wybierać - przynajmniej na czas leczenia - soczewki jednodniowe

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 4 =