Poduszka sensoryczna – sprawdź, jak może pomóc w masażu, rehabilitacji i nie tylko
Szukasz gadżetu, który odciąży twoje plecy i pomoże zachować odpowiednią pozycję podczas siedzenia? A może potrzebujesz urozmaicenia przy ćwiczeniach równoważnych i rozciągających? Nie szukaj dłużej, tylko zaopatrz się w poduszkę sensoryczną. Z poniższego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na jej temat. Sprawdź!
Czym jest poduszka sensoryczna?
Poduszka sensoryczna, nazywana również poduszką sensomotoryczną, dyskiem sensorycznym, dyskiem sensomotorycznym, językiem czy beretem. Ma charakterystyczny, spłaszczony kształt ze specjalnymi wypustkami. Występuje w różnych rozmiarach (standardowy ma średnicę między 35 a 40 centymetrów) oraz w wielu wariantach kolorystycznych, tak by każdy bez problemu znalazł idealny dla siebie model.
Ma określony cel – poduszka sensoryczna do siedzenia wymusza zachowanie prawidłowej postawy, mobilizując kręgosłup oraz mięśnie do ruchu i zapobiegając tym samym garbieniu. Można ją stosować nie tylko podczas siedzenia, ale również podczas różnych aktywności, podczas treningu czy fizjoterapii.
Ćwiczenia na niestabilnej powierzchni wymagają kilkukrotnie większej pracy mięśni brzucha oraz kończyn. W ten sposób wzmocnisz całe ciało, szybciej odzyskasz sprawność i zapobiegniesz ponownym kontuzjom. Do tego też poprawisz swoją koordynację ruchową, rozwiniesz sensomotorykę oraz uzyskasz większą precyzję ruchów. Musisz oczywiście mieć świadomość, że efekty zauważysz dopiero wówczas, gdy będziesz regularnie ją stosować.
Poduszka sensoryczna – kto powinien się w nią zaopatrzyć?
Dyski sensoryczne sprawdzą się świetnie zwłaszcza osobom prowadzącym siedzący tryb życia, czyli takim, które spędzają na krześle czy fotelu (szczególnie nieergonomicznym) kilka bądź kilkanaście godzin każdego dnia. Jak powszechnie wiadomo, taka pozycja nie służy zdrowiu i negatywnie odbija się na kręgosłupie.
Dyski te są rekomendowane również seniorom do wspomagania zmysłu równowagi, osobom cierpiącym na urazy układu ruchu oraz dzieciom do gimnastyki korekcyjnej i do poprawy czucia głębokiego w terapii Integracji Sensorycznej. Korzystają z nich także sportowcy.
Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że poduszka do balansowania nie ma ograniczeń wiekowych. Używanie jej jest natomiast niewskazane u osób, które są krótko po kontuzji, kiedy to tkanki są osłabione, mogło też dojść do stanu zapalnego stawów, a także kiedy mają świeże, jeszcze niezabliźnione rany.
Praca przy komputerze a poduszka sensomotoryczna – ważne informacje
Na koniec czas na kilka korzyści, jakie jesteś w stanie odczuć, korzystając regularnie z poduszki sensomotorycznej. Przede wszystkim odciążysz odcinek lędźwiowy kręgosłupa i wzmocnisz mięśnie głębokie, a co za tym idzie – zredukujesz dotychczas odczuwany ból pleców bądź zapobiegniesz jego wystąpieniu.
Co ważne, korzystając na co dzień z poduszki z wypustkami, zadbaj o odpowiednią wysokość krzesła. Siedząc zbyt wysoko, twoja postawa będzie nieprawidłowa – będziesz nachylać się do monitora, nieświadomie obciążając w ten sposób odcinek szyjny kręgosłupa.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać poduszkę nie do siedzenia, lecz jako podnóżek. Taki automasaż stóp pozwoli zrelaksować się, uwolnić nagromadzone napięcie i poprawić krążenie krwi.
Podsumowując, poduszka sensomotoryczna przyda się wielu osobom – i jako gadżet ułatwiający codzienną pracę w pozycji siedzącej, i podczas ćwiczeń oraz fizjoterapii. Do tego nie kosztuje wiele, więc nie musisz się obawiać o domowy budżet. A zatem, który model wybierasz?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY