Na czym polega manipulacja powięzi i kiedy może pomóc?

Innowacyjne podejście do ludzkiego ciała, polegające na zastosowaniu technik manipulacji powięziowych, umożliwia całemu systemowi odzyskanie fizjologicznej równowagi. Jak to możliwe? Włoski fizjoterapeuta Stecco udowodnił, że całościowe traktowanie terapii, ma zastosowanie w leczeniu nie tylko zaburzeń układu ruchu, ale również poprzez połączenia powięziowe, pomaga leczyć napięciowe bóle głowy oraz różnego rodzaju dysfunkcje układu trzewnego.

Czym jest manipulacja powięzi? 

Manipulacja powięzi należy do zabiegów terapii manualnej, skoncentrowanych na pracy fizjoterapeuty z powięzią mięśniowo-szkieletową. Właściwe zidentyfikowanie specyficznie zlokalizowanych stref powięzi, łączących się z określonymi zaburzeniami ruchomości, pozwala trafnie zdiagnozować i wyleczyć dysfunkcje zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i trzewnego. 

Co wpływa na wysoką skuteczność manipulacji powięzi?

Powięź pełni w organizmie człowieka niezwykle istotną rolę. Uznana za koordynatora ruchu, zapewnia ciągłość poszczególnych segmentów ciała, łącząc je w swoisty łańcuch tkankowy. Zastosowanie metody terapii manualnej, jaką jest manipulacja powięzi, pozwala na ustalenie, co spowodowało i gdzie leży pierwotna dysfunkcja wpływająca na dolegliwości pacjenta. 

Metoda Fascial Manipulation opracowana przez włoskiego fizjoterapeutę Luigiego Stecco przez 30 lat była doskonalona w oparciu o badania anatomii powięzi. Efektem tych prac jest całościowe podejście do ludzkiego organizmu, uwzględniające rozwój embrionalny, budowę fizjologiczną ciała oraz rolę systemu powięzi w propriocepcji. Traktowanie ludzkiego ciała jako spójnej całości, pozwala badać powiązania między różnymi patologiami występującymi u pacjenta oraz trafnie zdiagnozować źródło bólu, nawet jeśli jest znacznie oddalone od miejsca manifestacji bólowej.

Kiedy manipulacja powięzi znajduje zastosowanie?

Rola manipulacji powięzi w propriocepcji jest niezwykle istotna. Czucie głębokie to zmysł, którego receptory ulokowane są w mięśniach, ścięgnach i stawach. Fizjoterapeuta, dokonując manipulacji powięzi, w pierwszej kolejności bada w jaki sposób rozchodzą się napięcia w ciele pacjenta oraz palpacyjnie rozpoznaje zmiany orientacji włókien kolagenowych, zwiększenie ich liczby i struktury. Następnie dokonuje głębokiego masażu na określonych punktach w ciele Pacjenta, nazywanych centrami koordynacji oraz centrami fuzji.

Techniki manipulacji powięziowych znajdują więc szczególne zastosowanie w leczeniu powięzi głębokiej i jej składowych mięśniowych (omięsna, namięsna, śródmięsna) oraz w leczeniu okołostawowych składowych powięzi głębokiej: troczków, przegród międzymięśniowych i więzadeł. Prawidłowo przeprowadzona manipulacja powięzi, prowadzi do przywrócenia odpowiedniej funkcji w obrębie tkanek oraz zmniejszenia dolegliwości. 

Więcej o powięzi oraz wskazaniach do przeprowadzenia manipulacji powięzi znajdą Państwo tutaj: https://versusmedicus.pl/czym-rozni-sie-metoda-manipulacji-powiezi-wedlug-stecco-od-innych-technik-terapeutycznych/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + siedem =