Mieszkanie w stylu kolonialnym - czym się charakteryzuje?

Mieszkanie w stylu kolonialnym to wyrafinowany wybór dla tych, którzy cenią sobie elegancję, połączoną z elementami egzotycznymi. Ten unikatowy styl wnętrzarski, czerpiący inspiracje z różnych zakątków świata, odzwierciedla epokę kolonialną, kiedy to europejskie mocarstwa odkrywały nowe lądy, przynosząc ze sobą własną kulturę, jednocześnie adaptując i włączając w swoje życie lokalne tradycje i rzemiosło. Co zrobić, aby wprowadzić namiastkę tego stylu do swoich wnętrz?

Historia stylu kolonialnego

Geneza stylu kolonialnego sięga XIX wieku i jest ściśle powiązana z powstającymi w tym czasie brytyjskimi koloniami. Ponieważ mieszkańcy Europy docierali do wielu, nierzadko bardzo odległych zakątków świata, w stylu tym nie brakuje nawiązań do różnych kultur i motywów. Sprowadzanie wyposażenia, w tym mebli, z rodzimych krajów, było zwyczajnie zbyt czasochłonne i kosztowne – nowi mieszkańcy wyposażali zatem swoje rezydencje w wysokiej klasy, często wykonywane na indywidualne zamówienie, meble i akcesoria miejscowej produkcji.

Styl kolonialny stanowi zatem wyrafinowane połączenie egzotyki z klasycznymi wpływami angielskiej mody (głównie o wiktoriańskim charakterze), chociaż nie brakuje tu również pewnych elementów zaczerpniętych z innych, europejskich stylów.

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Przede wszystkim styl kolonialny wyróżnia się wykorzystywaniem motywów egzotycznych – sięgających po wzornictwo afrykańskie, indyjskie czy nawet środkowoamerykańskie. Widać to, przede wszystkim, w elementach dekoracyjnych i drobniejszym wyposażeniu. Można wymienić tu, chociażby, naczynia o charakterystycznych dla danego obszaru dekoracjach, elementy wystroju wieszane na ścianach (maski ludowe, różnego rodzaju makatki i makramy, ceramiczne ozdoby i wiele innych) czy też akcesoria wykończeniowe, jak ramy obrazów lub luster.

W stylu kolonialnym nie brakuje również lekkości – znajdziesz w nim tkaniny, tkane ręcznie w małych, rodzinnych manufakturach, poduchy czy narzuty o miękkim wypełnieniu i wzornictwie natychmiast przywołującym myśl o dalekich podróżach.

Umeblowanie stanowi w stylu kolonialnym element silnie związany już z wpływami europejskimi. Są to wyroby wygodne, obszerne i niesamowicie luksusowe – wykonywane, przede wszystkim, z naturalnych surowców. Stąd tak wiele w tym rodzaju aranżacji wikliny, skóry i drewna. To ostatnie jest przy tym często egzotyczne – meble produkowane są z takich gatunków, jak palisander czy akacja, chociaż nie brakuje tu również mahoniu o pięknej barwie, podkreślającej urok kolonialnego wyposażenia.

Meble, chociaż ciężkie, masywne i solidne, nie są pozbawione lekkiej estetyki – w tym wypadku należy podkreślić bowiem wykorzystywanie ażurowych dekoracji (w postaci, na przykład, niemal koronkowo wycinanych i rzeźbionych drzwiczek szaf czy ozdobnie wykańczanych podłokietników w fotelach i sofach).

Styl kolonialny we wnętrzach

Styl kolonialny jest we wnętrzach niezwykle charakterystyczny. Nawet, jeśli zostanie uwspółcześniony sprawia, że pomieszczenie staje się odrobinę retro – przypomina trochę wnętrza z czarno – białych filmów z lat dwudziestych. Czego więc nie powinno zabraknąć w aranżacjach kolonialnych, by uzyskać satysfakcjonujący efekt?

Przede wszystkim liczą się meble kolonialne – i z całą pewnością nie należy oszczędzać na ich tanich imitacjach. Co więcej – warto nawet stopniowo wyposażać swoje mieszkanie, ale w oryginalne, ręcznie wykonane szafki, krzesła i pozostałe umeblowanie, by uzyskać efektowną stylizację, niż posiłkować się półśrodkami. Styl kolonialny wyraża się bowiem poprzez autentyczność.

Tworząc wnętrze kolonialne warto skupić się na konkretnej kolorystyce – mogą to być zarówno nieco cięższe barwy, kojarzące się wręcz z przyprawami – cynamonem, ostrą papryką czy kurkumą, jak i jaśniejsze (biały, szary), które zostaną jedynie podkreślone wyrazistymi dodatkami.

Obowiązkowym uzupełnieniem stylu kolonialnego w mieszkaniu powinna być też roślinność. W takich wnętrzach nie może zabraknąć dużych, zielonych odmian. Sprawdzą się tutaj różne rośliny gruboszowate, czyli sukulenty. Dorodne kaktusy, sansewierie, draceny czy opuncje wpasują się doskonale.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =