Mała łazienka w stylu nowoczesnym – jak ją urządzić?
W łazienkach spędzamy każdego dnia sporo czasu – na wykonywaniu rozmaitych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, przygotowywaniu się do wyjścia z domu lub błogim relaksie po dniu wypełnionym obowiązkami. Wnętrze powinno być praktyczne i przytulne zarazem. Co jednak zrobić, jeśli nie dysponujemy nadmiarem miejsca, a marzy nam się modna łazienka nowoczesna? Jak zaaranżować małą, nowoczesną łazienkę? Jakie wyposażenie wybrać i czym się kierować, by optymalnie wykorzystać przestrzeń? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.
Mała łazienka – podstawowe zasady aranżacyjne
Czy mała łazienka może być wygodna? Zdecydowanie tak. Trzeba tylko zadbać o perfekcyjne i kompleksowe zaplanowanie jej – od A do Z. Przydają się produkty wielofunkcyjne, przygotowane na wymiar, by wykorzystać każdy zakamarek.
Równie ważna jest kolorystyka. Jasne barwy potrafią optycznie powiększyć przestrzeń, podobnie jak powierzchnie odbijające światło – połyskujące kafelki, chromowane powierzchnie i oczywiście lustra, jak te, które oferuje choćby sklep z lustrami: LED-Lustra.pl. To dzięki nim nawet bardzo małe wnętrze wydaje się jaśniejsze i przyjemniejsze dla użytkowników.
Nowoczesna łazienka – wyposażenie, które robi różnicę
Czym wyróżnia się nowoczesne wyposażenie do łazienki? Jeśli nie dysponujemy nadmiarem miejsca, warto stawiać na skrajny minimalizm. Nadmiar przedmiotów i dekoracji przytłacza oraz może sprawiać, że przestrzeń wydaje się przytłaczająca. Lepiej sprawdzają się proste konstrukcje, w jednolitych kolorach. Można ewentualnie wykorzystać geometryczne motywy – a zwłaszcza pasy. Pionowe powodują, że pomieszczenie wydaje się nieco wyższe, a poziome natomiast – że zdaje się nieco przestronniejsze.
Ważnym elementem wyposażenia nawet w najmniejszej łazience jest oczywiście lustro – niezależne, zawieszone na ścianie, lub połączone z umywalką i szafką pod nią. Choć sprawia, że przestrzeń wydaje się nieco większa, nie może być zbyt duże. Minimalny wymiar, aby zachować funkcjonalność zwierciadła, to około 40 cm wysokości i szerokości. Kształt dopasowuje się natomiast do ogólnego wystroju. W nowoczesnych wnętrzach częściej pojawiają się warianty prostokątne – dopasowane do kanciastego wyposażenia.
Kilka słów o oświetleniu do małych wnętrz łazienkowych
Lampy łazienkowe również mają olbrzymi wpływ na odbiór przestrzeni. Stosuje się oczywiście minimalistyczne modele, o prostej konstrukcji, utrzymane w jasnych, neutralnych kolorach. Aby niepotrzebnie nie zajmować miejsca, stawia się na modele płasko przylegające do sufitu lub ściany. W roli oświetlenia głównego pojawiają się lampy sufitowe lub plafony.
Przydaje się także oświetlenie strefy lustra – mocniejsze, pozwalające na realizację precyzyjnych zadań. Jakie lampy wybrać do oświetlenia tafli? Bywają to kinkiety i reflektory (zwłaszcza z opcją regulowania kąta padania światła). Montuje się je po obu stronach tafli, mniej więcej na wysokości wzroku (ale tak, by nie podrażniało wzroku). Mocno wydłużone oprawy umieszcza się natomiast centralnie nad zwierciadłem. Istnieje też trzeci wariant, który idealnie nadaje się do małych, nowoczesnych łazienek. To lustra ze zintegrowanymi źródłami światła LED. Tak uzyskuje się optymalne oświetlenie, dopasowane do indywidualnych potrzeb, a przy tym oszczędza się cenne miejsce, które inaczej trzeba by było przeznaczyć pod oprawki naścienne.
Oprócz tego można zastosować oświetlenie dekoracyjne, które wcale nie musi być duże. Świetnie w tej roli sprawdzają się oprawki wpustowe (oświetlenie punktowe) lub taśmy LED (oświetlenie liniowe) – montowane na ścianach, sufitach, podłogach i na powierzchni mebli. Chłodne tony idealnie podkreślają nowoczesny charakter i spajają przestrzeń, dopełniając aranżację. Wiele dodatkowych inspiracji pojawia się też na stronie: https://ihome24.pl.
Jak zbudować przytulną małą łazienkę?
Nawet mała łazienka może być funkcjonalna, modna i przytulna zarazem. Trzeba tylko dobrać do niej dobre wyposażenie, utrzymane w odpowiednich kolorach i kształtach, a także zadbać o perfekcyjne oświetlenie. W takiej łazience aż chce się spędzać czas – z potrzeby i dla przyjemności.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY