Lokata długoterminowa – dla kogo będzie to dobry wybór?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Dysponujesz nadwyżką finansową i szukasz sposobu na jej ochronę m.in. przed inflacją? Pomyśl o lokatach bankowych – to bezpieczna metoda pomnażania zgromadzonych oszczędności. Zanim jednak ulokujesz swoje środki, sprawdź, czy lokata długoterminowa – często lepiej oprocentowana – będzie dobrym wyborem dla ciebie. Lokaty bankowe od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem – niezależnie od wysokości obowiązującego oprocentowania. To świetna opcja na pomnażanie zgromadzonych pieniędzy bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka. Dla wielu osób pierwszym wyborem jest lokata długoterminowa – zwłaszcza gdy ma ponadprzeciętne oprocentowanie. Jednak nie zawsze taka opcja jest korzystna.
Lokata długoterminowa, czyli jaka?
Zasadniczo pojęcie lokat długoterminowych odnosi się do depozytów składanych na okres minimum 12 miesięcy. Niekiedy jednak mianem takich produktów oszczędnościowych określa się lokaty zakładane na co najmniej 9 miesięcy.
Warto przy tym podkreślić, że każda lokata długoterminowa może być:
- odnawialna lub nieodnawialna,
- ze stałym oprocentowaniem lub progresywna.
Jednak wśród tego typu produktów dostępnych w bankach największą popularnością cieszą się długoterminowe lokaty ze stałym oprocentowaniem i to właśnie one dominują w ich ofertach.
Lokata długoterminowa – kto powinien ją wybrać?
Lokata długoterminowa jest produktem oszczędnościowym dostępnym właściwie dla każdej osoby dysponującej wolnymi środkami. Jednak nie zawsze będzie ona dobrym wyborem dla każdego. Dlaczego?
Warto pamiętać, że w lokatach długoterminowych obowiązuje kapitalizacja odsetek na koniec okresu. Oznacza to, że zysk wypłacany jest w momencie zakończenia umowy – zupełnie inaczej niż w przypadku kont oszczędnościowych (tam kapitalizacja odsetek dokonywana jest każdego miesiąca).
Teraz wyobraź sobie, że… wszystkie odłożone pieniądze wpłacasz na okres 12 miesięcy. Po upływie czterech miesięcy przypominasz sobie, że właśnie potrzebujesz gotówki i musisz zerwać lokatę. To zaś oznacza, że nie otrzymasz wypracowanych przez ten czas odsetek, bo – zgodnie z umową – kapitalizacja miała zostać przeprowadzona dopiero za 8 miesięcy.
Jaki wniosek można wyciągnąć z przytoczonej historii? Taki, że lokata długoterminowa jest odpowiednia dla osób, które:
- w najbliższym czasie nie planują żadnych poważniejszych inwestycji finansowych,
- dysponują dodatkową gotówką, którą mogą przeznaczyć na pokrycie nieprzewidzianych wydatków,
- chcą zdywersyfikować swój portfel oszczędnościowy.
Jeżeli więc podejrzewasz, że w ciągu kilku miesięcy będziesz potrzebować środków, wybierz lokatę krótkoterminową. Możesz też na lokatę długoterminową wpłacić mniejszą część pieniędzy – po to, aby na przykład skorzystać z ponadprzeciętnego oprocentowania.
Zerwanie lokaty długoterminowej – czy zawsze oznacza utratę odsetek?
Z reguły jest tak, że zerwanie lokaty długoterminowej jest jednoznaczne z utratą odsetek. Nie ma przy tym znaczenia, jak długo pieniądze były tam przechowywane. Dlatego największa strata jest wtedy, gdy do zerwania umowy dochodzi na krótko przed jej wygaśnięciem.
Czy jednak wiesz, że nie wszystkie banki mają tak radykalne podejście? W niektórych instytucjach finansowych możesz liczyć na odzyskanie części odsetek. Taką politykę stosuje m.in. Toyota Bank w odniesieniu do niektórych lokat długoterminowych. Przy wypłacie pieniędzy przed czasem bank zwraca wpłacony kapitał powiększony o część zysków – dokładnie o 0,1 należnych odsetek.
Jak wybrać atrakcyjną lokatę długoterminową?
Interesuje cię lokata długoterminowa? Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, porównaj dostępne opcje. Weź pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania, ale również inne elementy.
- Oprocentowanie
Oprocentowanie jest istotne z punktu widzenia możliwych do wypracowania zysków. Im wyższe, tym więcej odsetek otrzymasz na koniec okresu rozliczeniowego. Ile możesz zarobić? Wszystko zależy od konkretnej oferty. Przykładowo lokaty długoterminowe dostępne w Toyota Banku, m.in. Lokata Standard, charakteryzują się oprocentowaniem przekraczającym 6% w skali roku (aktualne na dzień 10.08.2023 r.).
- Możliwość odzyskania części odsetek
Aby zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych wydatków, poszukaj lokaty z opcją wypłaty części odsetek po wcześniejszym zerwaniu umowy. Choć wtedy zysk będzie niewielki, stanie się rekompensatą.
- Możliwość założenia większej liczby lokat
Niekiedy bywa tak, że lokaty z ponadprzeciętnym oprocentowaniem wiążą się z pewnymi ograniczeniami, np. w zakresie liczby możliwych do złożenia depozytów. Są jednak i takie oferty, w ramach których możesz założyć nawet 10 lokat na takich samych zasadach. Dzięki temu jeszcze więcej pieniędzy może pracować na twój zysk.
- Opcja założenia lokaty online
Jeżeli cenisz sobie wygodę, poszukaj oferty na lokatę długoterminową zakładaną online. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na wizycie w placówce bankowej.
Lokata długoterminowa to dobry sposób na pomnażanie oszczędności – z gwarancją zysku i bez żadnego ryzyka. Pamiętaj jednak, aby wcześniej upewnić się, że w czasie trwania umowy nie będziesz potrzebować wpłaconych środków. Jeśli podejrzewasz, że mogą ci być potrzebne, wpłać mniejszą kwotę, a pozostałą część ulokuj na lokacie krótkoterminowej.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY