Klimatyzator przenośny na lato. Jak wybrać?

Lato coraz bliżej, więc to ostatni moment na przygotowanie się do sezonu upałów. Brak możliwości montażu stacjonarnego klimatyzatora nie oznacza braku możliwości efektywnego chłodzenia, ponieważ dostępne są jeszcze klimatyzatory przenośne. Czym się kierować podczas wyboru takiego sprzętu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

 

Moc chłodnicza – najważniejsza cecha klimatyzatora

Podczas wyboru klimatyzatora przenośnego należy kierować się przede wszystkim mocą chłodniczą. Zapotrzebowanie na nią zależy od kilku czynników, w tym:

  • Powierzchni pomieszczenia: im większe pomieszczenie, tym większa moc chłodnicza będzie potrzebna, aby efektywnie obniżyć temperaturę.
  • Lokalizacji: najmocniej nagrzewa się poddasze, najmniej parter.
  • Izolacji cieplnej: jeśli jest słaba, konieczne będzie zastosowanie klimatyzatora o wyższej mocy chłodniczej.
  • Wielkości i kierunku wychodzenia okien: w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na południe i zachód upał jest bardziej odczuwalny niż w pokojach z oknami skierowanymi na wschód czy północ, co oznacza konieczność zastosowania mocniejszego klimatyzatora.
  • Liczby osób w pomieszczeniu: każdy człowiek generuje ciepło, co nie pozostaje bez wpływu na temperaturę.
  • Wyposażenia elektronicznego: urządzenia takie jak komputery czy telewizory także generują ciepło, co może zwiększyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą.

W pomieszczeniach o przeciętnych zyskach ciepła zapotrzebowanie na moc chłodniczą można obliczyć poprzez pomnożenie metrażu przez 0,1. Dla przykładu Electrolux EXP34U339CW o mocy 3,4 kW będzie odpowiedni do pokoju o wielkości do 34 m2.

Dodatkowe tryby pracy

Po wyselekcjonowaniu klimatyzatorów o odpowiedniej mocy chłodniczej warto zadbać o to, żeby urządzenie było dobrze dostosowane do indywidualnych potrzeb. Warto wiedzieć, że chłodzenie to podstawowe zadanie klimatyzatora przenośnego, lecz wiele modeli oferuje również dodatkowe tryby pracy. Są to:

  • Tryb wentylacji: klimatyzator działa jako wentylator (wiatrak), czyli wprowadza w powietrze w ruch. Nie obniża rzeczywistej temperatury powietrza, a jedynie odczuwalną. Opcja przydatna w przypadku chęci lekkiego schłodzenia się.
  • Tryb osuszania: klimatyzator usuwa nadmiar wilgoci z powietrza, ale nie obniża temperatury. Jest to przydatne, gdy występują problemy ze zbyt wysoką wilgotnością w pomieszczeniu, na przykład w wyniku suszenia prania.
  • Tryb ogrzewania: ta funkcja pozwala zwiększyć temperaturę powietrza w chłodniejsze dni. 

Sporadycznie zdarza się, że klimatyzator przenośny może także oczyszczać powietrze. Zwykle jest to funkcja aktywna podczas pracy w różnych trybach, a nie tryb niezależny, z którego można korzystać bez chłodzenia czy osuszania. 

Jednym z klimatyzatorów zdolnych do oczyszczania powietrza jest Fersk Lite. Zastosowany w nim filtr HEPA zatrzymuje:

  • pyły zawieszone, czyli główny składnik smogu,
  • pyłki roślinne,
  • kurz i roztocza,
  • zarodniki pleśni,
  • sierść zwierzęcą,
  • wirusy i bakterie. 

Jak widać, klimatyzator z filtrem HEPA będzie szczególnie przydatny dla alergików. Latem pyli bowiem wiele silnie uczulających gatunków roślin, np. trawy.

Inne przydatne funkcje

W klimatyzatorze obecne są także funkcje wpływające na komfort użytkowania. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Funkcja swing: ruchome lamelki na wylocie powietrza zapewniają wydmuchiwanie go pod zmiennym kątem, czyli równomierne rozprowadzanie schłodzonego powietrza. 
  • Sterowanie wi-fi:umożliwia sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W niektórych aplikacjach dostępne są dodatkowe funkcje, np. tworzenie reguł pracy.
  • Timer: pozwala zaplanować czas pracy urządzenia.
  • Sterowanie pilotem: umożliwia włączanie, wyłączanie i zmianę ustawień na odległość, za pośrednictwem pilota.

Uwaga na klimatyzery

Największym błędem, jaki można popełnić podczas zakupu klimatyzatora przenośnego, jest wybranie klimatyzera. Urządzenia reklamowane jako klimatyzatory bez rury w rzeczywistości są właśnie klimatyzerami ewaporacyjnymi, inaczej klimatorami.

Efektywność klimatora jest taka sama jak wiatraka. Co więcej, skutek uboczny jego pracy to podnoszenia wilgotności powietrza. Długa praca oznacza ryzyko przewilżenia, które sprzyja rozwojowi pleśni.

Działanie klimatyzatora przenośnego

Przenośny klimatyzator pokojowy działa w sposób bardzo podobny do klimatyzatora typu split. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w klimatyzatorze przenośnym oba wymienniki ciepła znajdują się w jednej obudowie. 

Nie ma tutaj dwóch oddzielnych jednostek, których połączenie wymaga wykonania otworu w ścianie. To dlatego montaż klimatyzatora przenośnego nie wymaga żadnych zezwoleń, a co za tym idzie, jest możliwy niemal wszędzie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 7 =