Klapa rewizyjna sposobem na otwory rewizyjne w płytach gipsowo kartonowych?
Zabudowa gipsowo-kartonowa jest popularna w budownictwie mieszkaniowym, biurowym oraz komercyjnym, ze względu na swoją wytrzymałość, estetykę oraz możliwość łatwej modyfikacji i adaptacji. Jest również stosowana do tworzenia podziałów wewnętrznych, jak również do konstrukcji sufitów podwieszanych i ozdobnych detali architektonicznych.
Proces budowy polega na montażu metalowej konstrukcji nośnej, na której następnie przytwierdza się płyty gipsowo-kartonowe. Po zakończeniu montażu miejsca łączeń oraz śruby są zwykle zalewane specjalnym gipsem, a następnie szlifowane, aby stworzyć jednolitą powierzchnię. Po zakończeniu procesu szlifowania, powierzchnia jest gotowa do malowania lub tapetowania.
Tak w skrócie można przedstawić technologię zabudowy GK. Co jednak jeśli przyjdzie nam wykonać otwory rewizyjne w miejscach gdzie potrzebny jest szybki i łatwy dostęp np. do zaworu podczas awarii? Czym i jak zamknąć taki otwór, zachowując jednocześnie sprawny dostęp i estetyczne wykończenie?
Z pomocą przychodzi Awenta ze swoimi klapami rewizyjnymi z serii KRAL.
Klapa rewizyjna KRAL zapewnia łatwy dostęp do ściennych i sufitowych otworów rewizyjnych oraz wnęk w których znajdują się gazomierze, wodomierze, liczniki elektryczne, hydranty.
Czym są klapy rewizyjne?
Są to drzwiczki rewizyjne wykonane z profili aluminiowych wypełnionych płytą kartonowo gipsową wodoodporną o grubości 12,5mm . W klapach zastosowano zamki sprężynowo zatrzaskowe , dzięki czemu uzyskujemy powierzchnię pozbawioną rączek i uchwytów. Otwarcie klapy następuje po dociśnięciu okolic dłuższej krawędzi części otwieranej.
Klapy rewizyjne mogą być również montowane na suficie umożliwiając dostęp do elementów rekuperacji, czy zamiast klasycznych wyłazów strychowy ze schodami.
W ofercie marki Awenta spotkamy również klapy rewizyjne z podwójną płyta GK (25mm). Mają one przeznaczenie do montażu na suficie. Ten typ klapy rewizyjnej wyposażony jest dodatkowo w linkę zabezpieczającą przed nadmiernym otwarciem klapy.
Podstawowe cechy klap rewizyjnych KRAL:
- Duży wybór rozmiarów
- Zastosowana wodoodporna płyta gipsowo kartonowa
- Stabilne i precyzyjne wykonanie ramy aluminiowej
- Zamki z zatrzaskiem - otwarcie drzwiczek działa po ich dociśnięciu
- Atest higieniczny
- Produkt polski
Jak zamontować rewizje w płycie kartonowo gipsowej?
Sposób montażu klapy rewizyjnej w zabudowie gipsowo kartonowej jest czynnością o niskim stopniu skomplikowania. Nie wymaga zaawansowanej wiedzy czy doświadczenia w tematyce zabudów gipsowo kartonowych. Sprawny montaż można przeprowadzić w kilku krokach.
Rewizja i montaż klapy rewizyjnej KRAL
- Pierwszym krokiem jest określenie rozmiaru otworu rewizyjnego jaki jest nam potrzebny, czyli będzie na tyle duży żeby mieć wygodny dostęp, a jednocześnie nie przesadzając z jego przewymiarowaniem. Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie i kierunek otwierania klapy.
- Dobieramy rozmiar otworu pod dostępne rozmiary drzwiczek rewizyjnych, lista dostępna tutaj
- Wycinamy otwór w płycie kartonowo gipsowej jedocześnie uwzględniając wielkości montowanej klapy + 5mm
- Umieszczamy klapę w otworze, a następnie ją poziomujemy. Ramkę klapy montujemy od strony wewnętrznej płyty GK, wsuwając ją pod kątem do wnętrza otworu rewizyjnego.
- Teraz możemy przymocować ramkę klapy rewizyjnej przy pomocy wkrętów. Ilość użytych wkrętów powinna być dostosowana do wielkości klapy.
- Na tym etapie, jeśli wewnątrz rewizji wystają wkręty, warto je zabezpieczyć przed przypadkowym skaleczeniem użytkownika.
- Wykończenie -uzupełniamy ubytki na łączeniu klapy z płytą gipsową oraz wyrównujemy powierzchnię w okolicach wkrętów przy pomocy szpachli budowlanej. Na tym etapie warto przykleić taśmę spoinową w celu uniknięcia pęknięć pomiędzy aluminiową ramą a płytą GK.
- Po wyschnięciu masy szpachlowej, powierzchnię można zagruntować i pokryć farbą lub tapetą.
Potrzebne narzędzia: poziomica, wkrętarka, nóż do płyt gk, miara, ołówek,
Montaż klapy rewizyjnej w suficie GK
Czynności montażu wyglądają bardzo podobnie, jednak w tym przypadku warto uwzględnić szczelność paraizolacji oraz w celu uniknięcia powstawania mostka termicznego - uzupełnić otwór ociepleniem np. w postaci wełny.
Asortyment marki Awenta dostępny w sklepie tradelectra.pl
ARTYKUŁ SPONSOROWANY