Jaki jest roczny i miesięczny koszt utrzymania pompy ciepła?
Każda inwestycja wymaga obliczenia kosztów. Nie inaczej jest w przypadku zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest koszt jej utrzymania, w tym artykule znajdziesz odpowiedź!
Pompa ciepła – niezwykle energooszczędne urządzenie grzewcze
Nowoczesne pompy ciepła uznawane są za jedne z najbardziej efektywnych i energooszczędnych urządzeń grzewczych. Doskonale nadają się do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Zużywają niewiele energii elektrycznej, w zamian dostarczając mnóstwo energii cieplnej, którą pobierają najczęściej z powietrza lub gruntu.
Oczywiście słowa „niewiele” i „mnóstwo” nie są zbyt precyzyjne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji na pewno chcesz dokładnie wiedzieć, jaki jest roczny i miesięczny koszt utrzymania pompy ciepła. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy kilka przykładowych wyliczeń.
Pamiętaj, że wszystkie wartości, o jakich wspominamy, to jedynie szacunki. Dokładne informacje na temat efektywności energetycznej wymagają szczegółowych obliczeń dla konkretnego budynku. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka pompa ciepła będzie dla Ciebie odpowiednia, skorzystaj z prostego konfiguratora udostępnianego przez markę STIEBEL ELTRON.
Ile prądu zużywa pompa ciepła do wyprodukowania 1 kWh ciepła?
Najlepsze pompy ciepła mają wysoki współczynnik COP (Coefficient of Performance). Parametr ten opisuje stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytego prądu. Wiele pomp osiąga COP=4, a nawet 5. Oznacza to, że pobierając 1 kWh prądu, produkują 4 lub 5 kWh energii cieplnej.
Niektórzy producenci opisują sprawność energetyczną w stosunku procentowym. W takim przypadku COP=4 oznacza sprawność na poziomie 400%. Taka efektywność jest zupełnie wystarczająca, żeby ogrzać duży dom jednorodzinny przez cały rok.
Ile kWh energii cieplnej potrzeba, żeby ogrzać dom jednorodzinny?
Wszystko zależy od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Wyraża się je w kilowatogodzinach (kWh). Ilość potrzebnej energii cieplnej zależy m.in. od położenia budynku względem stron świata, technologii wykorzystanej do budowy oraz jakości izolacji termicznej. W duży uproszczeniu możemy założyć następujące wartości:
- Współczesne domy ze szczelną termoizolacją mają zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120 kWh/m2;
- Domy energooszczędne (o podwyższonym standardzie energetycznym) potrzebują około 70 kWh/m2;
- Domy pasywne mają najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne; wynosi ono około 15 kWh/m2.
Znając te wartości, możemy w przybliżeniu obliczyć, ile kWh energii cieplnej potrzeba, a następnie – ile kWh energii elektrycznej zużyje pompa ciepła w domu jednorodzinnym.
Roczny i miesięczny koszt utrzymania pompy ciepła w domu 140 m2 – przykładowe obliczenia
Założenia:
- Powierzchnia domu: 140 m2
- Rodzaj budownictwa: dom energooszczędny z wysokiej jakości termoizolacją
- Zapotrzebowanie energetyczne budynku = 9800 kWh/rok (70 kWh * 140 m2)
- Zamontowane urządzenie: mocna pompa ciepła STIEBEL ELTRON o współczynniku COP=4
Wyliczenia:
- Roczne zużycie prądu przez pompę = 2450 kWh (9800 kWh dzielone przez współczynnik COP=4)
- Roczny koszt ogrzewania pompą = ok. 2800 zł (przy cenie 1,15 zł/kWh)
- Miesięczny koszt ogrzewania pompą = ok. 233 zł.
Jak wynika z powyższych wyliczeń, w przypadku nowego budownictwa pompy ciepła są znacznie bardziej opłacalne niż tradycyjne systemy grzewcze, takie jak gazowe kotły kondensacyjne czy ogrzewanie elektryczne.
Jak wybrać pompę ciepła, która jest tania w utrzymaniu?
Trzeba realistycznie przyznać, że nie każda pompa ciepła jest tak energooszczędna, jak urządzenie podane w naszym przykładzie. Parametry techniczne poszczególnych modeli mogą być bardzo różne. Inwestując w domowy system grzewczy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, a nie tylko na cenę. Innymi słowy, możesz liczyć na niskie koszty eksploatacji tylko wtedy, gdy wybierzesz urządzenie od renomowanego producenta.
Pompy ciepła marki STIEBEL ELTRON to zaawansowane technologicznie urządzenia, które spełniają oczekiwania inwestorów. Łączą w sobie wysoki współczynnik efektywności energetycznej z niezawodnością i niebanalnym designem. Poza ogrzewaniem domów jedno- i wielorodzinnych, pompy te mogą też z powodzeniem służyć do przygotowywania c.w.u.
Teraz już wiesz, ile kosztuje utrzymanie pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Przypominamy, że nasze wyliczenia mają jedynie charakter orientacyjny. Nie obejmują też kosztów przygotowania c.w.u. Po uwzględnieniu zorientowania domu względem stron świata, technologii użytych do budowy oraz powierzchni przeszkleń może się okazać, że koszt eksploatacji pompy ciepła jest jeszcze niższy!
Jeśli zależy Ci na nowoczesnych, ekologicznych i tanich w utrzymaniu rozwiązaniach, sprawdź pompy ciepła produkowane przez najlepsze firmy na rynku!