Jak zwiększyć bezpieczne użytkowanie instalacji fotowoltaicznej?
Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Nie trzeba obawiać się żadnych zagrożeń z ich strony, o ile będą prawidłowo zamontowane i dobrane. Nowoczesne technologie i elementy w nich zastosowane, zmniejszają ryzyko pożaru czy porażenia prądem. Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji słonecznych? Zapraszamy do lektury.
Uziemienie instalacji PV – na czym polega i do czego służy?
Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z instalacji, nie można zapomnieć o jej uziemieniu. Ma ono kluczową rolę w bezpiecznym użytkowaniu takiego systemu. Na czym polega właściwie proces uziemienia? Opiera się on na odprowadzeniu ładunków elektrycznych do gruntu. Ziemia ma zerowe napięcie, przez co dochodzi do wyrównania potencjałów instalacji PV i konstrukcji montażowych. Co ważne, uziemienie powinno obejmować wszystkie elementy instalacji, także te metalowe. O zabiegu uziemienia można dowiedzieć się więcej z artykułu: https://sunergo.pl/blog/uziemienie-fotowoltaiki-co-warto-wiedziec/. Dlaczego procedura ta jest tak ważna? Uziemienie całego systemu wpływa w dużej mierze na bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Oprócz tego:
- przeciwdziała powstaniu wysokiego napięcia elektrostatycznego i prądów pasożytniczych,
- zabezpiecza instalację przed przepięciami i poważnymi konsekwencjami usterki jednego z modułów,
- ochrania przed wyładowaniami atmosferycznymi,
- przeciwdziała pożarowi.
Czy uziemienie jest rzeczywiście konieczne?
Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, warto rozważyć taką opcję. Co istotne, uziemienie instalacji PV może być wymagane przez ubezpieczyciela. Pomimo tego, że korzystanie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł jest bezpieczne, to jednak mamy do czynienia z instalacją elektryczną i metalowymi komponentami. Stąd warto zadbać o to, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Jak twierdzą specjaliści zajmujący się fotowoltaiką jak np. Sunergo, brak uziemienia może nieść ze sobą duże straty dla inwestycji. Także nieprawidłowe uziemienie instalacji PV może przyczynić się np. do wybuchu pożaru, co może przynieść nieodwracalne skutki.
Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo instalacji?
Aby móc bezpiecznie korzystać z instalacji słonecznej przez długie lata, ważne jest dobranie sprawdzonych materiałów o wysokiej jakości. Duże znaczenie ma też profesjonalny montaż systemu, którego najlepiej powierzyć doświadczonej i renomowanej firmie. Zarówno panele słoneczne, jak i pozostałe komponenty powinny posiadać certyfikaty. Na bezpieczeństwo systemu wpływa też regularna konserwacja oraz jego kontrola. Przeglądy techniczne radzi się wykonywać co najmniej raz w roku. Istotne jest też stosowanie się do właściwych przepisów i regulacji, dotyczących instalacji oraz eksploatacji systemów.
Jak zwiększyć bezpieczne użytkowanie instalacji?
W celu zwiększenia ochrony przeciwpożarowej stosuje się różne nowoczesne rozwiązania. Najważniejszą funkcję pełni zwłaszcza wyłącznik przeciwpożarowy, którego celem jest przerwanie obwodu DC w chwili wystąpienia pożaru lub awarii sieci. Kolejnym rozwiązaniem służącym do zabezpieczenia modułów fotowoltaicznych jest ogranicznik przepięć. Takie urządzenia są kluczowymi elementami wszystkich instalacji PV. Towarzyszą zarówno panelom, jak i falownikowi.
Co ważne, w systemach powinny pojawiać się ograniczniki przepięć najlepiej typu 2. Ich mechanizm działania opiera się na zmniejszaniu negatywnych skutków zwarć. W ochronie przeciwpożarowej wykorzystuje się także wyłączniki nadprądowe, które odcinają dopływ prądu w obwodzie elektrycznym, jeśli wykryją za duże obciążenie instalacji. W fotowoltaice swoje zastosowanie mają również się zabezpieczenia do ochrony odgromowej, w postaci tzw. zwodów pionowych i poziomych.
Skuteczna ochrona instalacji słonecznych powinna być kompleksowa. Warto więc zadbać o prawidłowe uziemienie systemu, ochronę przeciwpożarową, przeciwprzetężeniową, przeciwprzepięciową i odgromową. Nie można też zapominać o doborze wysokiej jakości komponentów instalacji, jej regularnej konserwacji oraz korzystania z usług fachowców, którzy zajmą się profesjonalnym montażem systemu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY