Jak wykonać zadaszenie balkonu?

Wypoczywanie na balkonie najwięcej przyjemności sprawia, gdy pogoda jest słoneczna i nie pada. Niestety, polska aura jest zmienna i nawet w czasie lata często występują przelotne opady lub burze. Z tego względu kącik wypoczynkowy na balkonie powinien być osłonięty od deszczu, by uniknąć jego zniszczenia. Dzięki zabudowanym ściankom lub daszkom na powietrzu można relaksować się, nawet w czasie deszczu, gdyż na balkonie jest sucho. Równie ważne jest zabezpieczenie balkonu przed zbyt silnym słońcem. Z czego wykonać zadaszenie balkonu?

Praktyczne zadaszenie na balkonie - od czego zacząć jego budowę?

Zadaszenie na balkonie można wykonać z wielu materiałów. Można skorzystać z gotowych markiz, parasoli lub daszków z płyt plastikowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego wybór jednego z nich powinno się dobrze przemyśleć. Montaż markizy wymaga wiercenia, jednak dach można zwijać i rozwijać zgodnie z potrzebami. Parasol jest z kolei mniej stabilny, jednak nie wymaga wykonywania żadnych otworów w ścianie budynku. W przypadku zadaszenia z płyt plastikowych daszek jest trwały i nie można go zwijać.

Przed wykonaniem zadaszenie na balkonie powinno się sprawdzić, czy można wykonać jakikolwiek otwory w ścianie budynku lub innej jego części. W przypadku domów jednorodzinnych jedynym ograniczeniem jest konstrukcja ściany. Z kolei w budynkach wielorodzinnych, zarządzanych przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, warto dopytać o zgodę na montaż zadaszenia balkonu w elewacji. Dzięki temu uniknie się nieporozumień i konieczności rozbierania stworzonej konstrukcji.

Płyty plastikowe czy inne zadaszenie?

W przypadku, gdy chce się wykonać trwałe zadaszenie balkonu, najlepszym wyborem są płyty plastikowe. Solidne plexi jest lekkie i łatwe do założenia, dlatego można z niego skorzystać praktycznie wszędzie. Montaż płyt z oferty płytyplastikowe.pl nie ma dużego wpływu na wytrzymałość elewacji, gdyż płyty mają niską masę. Płyty są odporne na wiatr, śnieg, promieniowanie UV i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne, dlatego służą niezawodnie przez długi czas.

Jeśli chce się wykonać daszek na balkonie w formie markizy, powinno się dokładnie sprawdzić, ile waży mechanizm służący do zwijania i rozwijania zadaszenia. Mechanizm wymaga solidnego mocowania do ściany i zastosowania kołków odpowiedniej długości, by ograniczyć ryzyko, że markiza spadnie. Przed jej montażem powinno się sprawdzić, czy producent wskazał, jaka długość i grubość kołków jest optymalna do mocowania mechanizmu w ścianie. Jeśli montaż elementu jest niemożliwy lub utrudniony, lepiej wybrać lekkie plexi.

Daszek na balkonie a kształt balkonu

W niektórych budynkach balkony mają nietypowe kształty. Balkon półokrągły lub ukośny trudno zabudować w klasyczny sposób, dlatego zastosowanie plexi, które łatwo dociąć, jest lepszym rozwiązaniem niż tworzenie innej konstrukcji. Płyty można dociąć na dowolny kształt, dzięki czemu nie zaburzają bryły całego budynku i sprawdzają się w miejscach, w których wykonanie innych konstrukcji jest niemożliwe.

Płyty przyciemniane czy przezroczyste?

Wybierając zadaszenie z płyt plastikowych, można zdecydować się na plexi przyciemniane lub przeźroczyste. Przyciemniane plexi skutecznie pochłania promienie UV i sprawia, że na balkonie można odpoczywać bez narażania się na upał i poparzenie słoneczne. Z kolei przeźroczyste płyty pozwalają cieszyć się dużą ilością światła na balkonach słabiej nasłonecznionych i dobrze chronią przed przelotnymi opadami deszczu. Wybór koloru plexi powinno się dostosować do ekspozycji balkonu i własnych potrzeb.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =