Jak uchronić dom przed włamaniem – praktyczne wskazówki
Na bezpieczeństwo domu i zamieszkujących go osób wpływa wiele kwestii. Warto zadbać o to, by zminimalizować ryzyko różnych zdarzeń losowych, nieszczęśliwych wypadków oraz zagrożenia związane z wtargnięciem na teren posesji nieproszonych gości. Do tego celu służą rozmaite rozwiązania. Jak uchronić się przed włamaniem? Co najlepiej wykorzystać?? Kilka sprawdzonych pomysłów przedstawimy w dzisiejszym artykule.
W jakich sytuacjach warto rozważyć wzmocnienie systemu antywłamaniowego w domu?
Życie potrafi pisać różne scenariusze – nie na wszystko da się przygotować. Warto jednak zadbać o jak najwyższy komfort własny i wszystkich domowników, wprowadzając odpowiednie środki zabezpieczające nieruchomość przed wtargnięciem niepowołanych gości.
Kiedy powinno się pomyśleć o poprawie systemu zabezpieczeń posesji? Dotyczy to przede wszystkim lokalizacji. Jeśli mieszka się w niezbyt bezpiecznej okolicy, w której dochodzi do włamań i rozbojów, trzeba zawczasu znaleźć sposób, aby się przed tym uchronić. Co więcej, wiele osób decyduje się na usprawnienie rozwiązań antywłamaniowych, gdy planują dłuższą nieobecność w domu – nieważne czy wynikającą z urlopu, czy służbowych obowiązków. W końcu dobrym pomysłem potrafi okazać się lepsze zadbanie o bezpieczeństwo nieruchomości, gdy pozyskuje się nowe, wartościowe przedmioty – wtedy oprócz samego ubezpieczenia powinno się właśnie wzmocnić ochronę posesji.
Ochrona posesji – co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wtargnięcia włamywacza?
Budowanie systemu zabezpieczeń domu najlepiej zacząć od zadbania o ochronę całej posesji. Do tego celu przydaje się choćby solidne ogrodzenie. Powinno się ono składać z: wysokiego, trudnego do sforsowania płotu, solidnej bramki i bramy wjazdowej, która utrudni dostanie się na teren prywatny.
Oprócz tego można zdecydować się na dodatkowe elementy, jak choćby wideodomofon czy elektroniczne zamki do bramki (a także drzwi wejściowych), które oferuje na przykład: Smart-Lock.pl. Kolejnym krokiem jest zamontowanie monitoringu wokół domu oraz oświetlenia (najlepiej z czujnikami ruchu i zmierzchu) – ułatwi to zauważenie potencjalnych intruzów, gdy tylko znajdą się na terenie ogrodu czy podwórka.
Zabezpieczenie domu – praktyczne rozwiązania, które zwiększą komfort domowników
Następnym etapem podczas tworzenia systemu ograniczającego ryzyko włamań jest zabezpieczenie samego domu. Do tego celu przydają się ponownie właściwe zamki do drzwi, w tym zwłaszcza modele elektroniczne, znacznie trudniejsze do sforsowania niż klasyczne rozwiązania mechaniczne z kluczem. Same drzwi i okna również powinny być odporne na uszkodzenia – stawiajmy na modele z trwałych materiałów, z dobrej jakości ryglowaniem. W oknach można oprócz tego zainstalować rolety antywłamaniowe, które ograniczają szanse na wejście tą drogą do wnętrza domu.
Nie można zapominać o samym systemie alarmowym połączonym z monitoringiem, wyposażonym w czujniki ruchu we wnętrzu domu. Włącza to alarm i powiadamia stosowne służby, gdy tylko instalacja wykryje nieuprawnione wtargnięcie do domu. Dodatkowym wsparciem niekiedy bywa ponadto skorzystanie z firm ochroniarskich, które zapewniają ochronę fizyczną – wówczas zyskuje się wsparcie wykwalifikowanego pracownika.
A może inteligentne rozwiązania dla bezpieczeństwa mieszkańców?
Coraz częściej w wielu domach można spotkać zintegrowane systemy zabezpieczeń, wpisujące się w instalacje typu Smart House. To sposób na połączenie wszystkich elementów i zdalne sterowanie oświetleniem, monitoringiem i czujnikami choćby za pośrednictwem domowego WiFi. W wielu sytuacjach urządzenia komunikują się też między sobą automatycznie, co pozwala szybko wykryć potencjalne zagrożenie. W takich momentach Smart House może skorzystać z symulowania obecności domowników (włączając światła), by przepłoszyć intruzów, ale też wprowadzić wideorejestrację, opuścić rolety antywłamaniowe i zaryglować drzwi, a także przesłać alert do właściciela posesji oraz powiadomić stosowne służby.
Bezpieczny dom i mieszkańcy – podsumowanie
Zadbanie o dobrej jakości system bezpieczeństwa podnosi komfort codziennego życia, zapewniając spokój i ochronę dla mieszkańców domu oraz całego mienia w ramach posesji. Warto zatroszczyć się o to odpowiednio wcześniej, by później nie stać się naszym przysłowiowym rodakiem, który mądry jest niestety dopiero po szkodzie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY