Jak się bronić przed bezpodstawnym wystawieniem mandatu? TOP 5 najlepszych sposobów
Bezpodstawne wystawienia mandatu to wbrew pozorom sytuacja, która występuje dosyć często. Jak zatem się przed nią uchronić? W niniejszym artykule przedstawionych zostało 5 najlepszych sposobów.
Zmiana przepisów prawa drogowego
Jedną z sytuacji, w której możliwe jest uniknięcie mandatu za wykroczenie popełnione na drodze jest zmiana przepisów prawa. Odwołanie można bowiem złożyć w sytuacji, gdy podjęte działanie było wykroczeniem np. do 25 września, a mandat został wystawiony przez policjanta w dniu 26 września. Anulowanie kary jest wówczas praktycznie pewne.
Czyn podlegający aresztowi
Kolejnym przypadkiem, w którym można skutecznie odwołać się od wystawionego mandatu jest sytuacja, w której za popełniony czyn ukarać może wyłącznie sąd. Dzieje się tak wówczas, gdy karą może być areszt, a nie postępowanie mandatowe.
Obrona konieczna bądź dobro chronione prawem
Mandatu można uniknąć również w sytuacji, gdy działanie będące wykroczeniem zostało podjęte w wyniku obrony koniecznej lub obrony dobra chronionego prawem, gdy niebezpieczeństwa nie dało się uniknąć. Przykładem może być sytuacja, w której pojazd zatrzymano w miejscu niedozwolonym w celu ratowania ludzkiego życia.
Zakłócenie czynności psychicznych
Kolejną sytuacją, w której można skutecznie odwołać się od wystawionego mandatu jest zakłócenie czynności psychicznych. Podjęte działanie może być bowiem efektem choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych. Przykładem takiego zdarzenia może być między innymi przekroczenie dopuszczalnej prędkości wskutek ataku schizofrenii.
Mandat z fotoradaru
Nie każdy kierowca ma świadomość tego, że możliwe jest również uniknięcie mandatu z fotoradaru. Jest to efektem istniejącej luki prawnej, która dotyczy procedury wystawiania mandatu z fotoradaru. Właściciel pojazdu jest bowiem zawiadamiany o popełnieniu wykroczenia oraz zobowiązany do wskazania sprawcy, którym może być on bądź osoba, której w danym momencie użyczył samochodu. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego bądź Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia to urzędnik państwowy ma obowiązek bezsprzecznego wskazania winnego. W związku z tym odwołanie może być skuteczna, a składając je warto skorzystać z formularza dostępnego na https://www.fotoradarpl.pl/.
W jakim terminie złożyć odwołanie od mandatu?
Chcąc uniknąć kary za niesłusznie wystawiony mandat warto wiedzieć, że odwołanie można złożyć w terminie 7 dni od jego wystawienia. Sprawą zajmie się wówczas sąd, który może zarówno anulować karę, jak i ją zwiększyć. W przypadku mandatu z fotoradaru istotne jest to, by udzielić odpowiedzi na otrzymane zawiadomienie z GITD. Jej brak może skutkować bowiem nie tylko kolejnym mandatem, ale również automatycznym uznaniem winy właściciela pojazdu.
Podsumowując należy stwierdzić, że w przypadku bezpodstawnego otrzymania mandatu istnieją sposoby na to, by uniknąć kary. Warto zatem znać przepisy prawa drogowego oraz podjąć niezwłoczne działania.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY