Jak przechowywać masę solną?

Figurki z masy solnej to nie tylko doskonała zabawa, ale również idealny sposób na plastyczne zajęcia dla całej rodziny. Co ważne, masa solna nie jest toksyczna, gdyż wykonuje się ją z naturalnych składników, a więc mogą się nią bawić również dzieci. Aby zrobić masę solną, wystarczy sięgnąć po podstawowe produkty, dostępne w każdej kuchni.

Prosty przepis na masę solną krok po kroku

Aby zrobić masę solną krok po kroku, wystarczy sięgnąć po 2 produkty w postaci mąki i wody, które należy dodawać do siebie wraz z wodą. Wyrób takiej masy plastycznej sprowadza się do połączenia szklanki mąki i soli oraz pół szklanki wody. Niektórzy dodają również klej do tapet, by efekt był trwalszy. Ten przepis, choć nieco wyparty przez nowoczesną ciastolinę – nadal jest chętnie wykorzystywany przez polskie mamy w pracach artystycznych i zabawie.

Największym atutem masy solnej jest z pewnością prosty dostęp do produktów. Nie bez znaczenia jest tutaj również z pewnością prosta formuła i tani koszt wytworzenia masy, którą łatwo formować i którą można zrobić w warunkach domowych. Dodając składniki do siebie wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej masy. W robienie masy solnej można zaangażować wszystkich członków rodziny. Takie ciasto należy wyrabiać do momentu, aż osiągnie plastelinową konsystencję.

ciasto solne

Jak lepić figurki z masy solnej?

Masę należy wykorzystać zanim masa stwardnieje, najlepiej tuż po wyrobieniu masy. Ozdoby z masy solnej to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Nic dziwnego, że masa solna to prawdziwy hit w przedszkolach, pomimo upływu czasu. Już w przygotowaniu masy najlepiej pomyśleć o jej zabarwieniu pigmentami lub barwnikami spożywczymi.

Tworząc z niej aniołki czy ozdoby, warto pamiętać też o zrobieniu dziurki, dzięki której powstanie zawieszka. Najlepiej użyć wykałaczki. Jeśli okaże się zbyt mała, może to być również ołówek, choć wiadomo, że rozmiar powinien być dostosowany do wielkości płaskorzeźb. Najpopularniejsze jest lepienie aniołów, choć z masy sklepić można wiele różnych figurek lub płaskorzeźb i przy odrobienie fantazji niemal wszystko wyczarować. Aby ułatwić doklejanie kolejnych elementów, można nieco zwilżyć masę wodą.

Sklejone figurki warto pomalować farbami - plakatową lub akwarelą czy też akrylem. Jeśli nie mamy farb akrylowych, ciekawym pomysłem będzie malowanie masy solnej lakierem do paznokci. Świetnie sprawdza się spryskanie figurki z masy solnej lakierem do włosów.

Aby przyspieszyć proces schnięcia figurek diy, można włożyć je do piekarnika. Warto obserwować dekoracje, gdyż czas ich wysychania zależy od konkretnego piekarnika. Oczekujące w kolejce ozdoby można przykryć kuchenną ściereczką.

Zobacz wpis: Jak zrobić kotka z masy solnej?

przechowywanie masy solnej

Jak przechowywać masę solną?

Zabawy z masą mogą trwać bardzo długo. I choć większość z nas stara się pamiętać o wyrobieniu masy w odpowiedniej ilości, nie zawsze staje się to możliwe. Gdy braknie materiału, a zamiłowanie do tworzenia figurek nie zmaleje, zawsze można dorobić kolejną porcję. Jest to tak szybkie, że z pewnością uda się nam zrobić ją, zanim wyschnie farba na zrobionych już figurkach. Czasem jednak zdarza się, że przygotujemy zbyt dużą ilość masy. Jak się okazuje, nie musimy jej wyrzucać. Wystarczy włożyć masę do foliowego woreczka i szczelnie go zamknąć, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Taką masę solną można przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni.

Podobny wpis w tym temacie: Przepis na masę solną - jak zrobić i jak wysuszyć masę solną?

Jeden komentarz do “Jak przechowywać masę solną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 20 =