Jak oszczędzać długoterminowo z przewidywalnym zyskiem?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wysoki poziom inflacji sprawia, że realna wartość oszczędności trzymanych na koncie, czy też mówiąc potocznie „w skarpecie”, bardzo szybko spada. Co zatem robić? Najlepszym rozwiązaniem według wielu ekspertów są długoterminowe inwestycje o niskim stopniu ryzyka. Jak oszczędzać z przewidywalnym zyskiem?
Oszczędzanie a inflacja – co warto wiedzieć?
Dlaczego mówi się, że inflacja „uszczupla” oszczędności? W tym celu należy przytoczyć definicję tego pojęcia. Inflacja to proces wzrostu cen towarów i usług. Skutkiem inflacji jest spadek wartości pieniądza (a dokładniej jego siły nabywczej). Skutki inflacji są widoczne podczas codziennych zakupów. Jeszcze kilka lat temu za 100 zł można było kupić znacznie więcej produktów niż w 2023 roku.
Analogiczny jest wpływ inflacji na oszczędności. Każde odłożone kilka lat temu 100 zł dziś realnie jest warte znacznie mniej. Dlatego tak ważne jest, aby pieniądze „pracowały” same na siebie. Chodzi tu oczywiście o inwestycje. To pojęcie może niektórych przerażać, ale aby inwestować wcale nie trzeba mieć zaawansowanej wiedzy na przykład na temat giełdy, czy skomplikowanych instrumentów finansowych. Ponadto, mimo iż każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, istnieją takie produkty, które umożliwiają jego zredukowanie do minimum.
Należy również zaznaczyć, że wysoka inflacja nie jest powodem do zaprzestania oszczędzania. Oszczędności są niezwykle ważne – każdy powinien mieć tzw. poduszkę finansową, która pozwoli mu przetrwać trudniejsze momenty w życiu. Nadwyżki finansowe warto też odkładać na przyszłość, aby móc cieszyć się komfortem i spokojem na emeryturze. Oszczędności są niezwykle ważne także dla przedsiębiorców – pomagają bowiem przygotować się na różnego rodzaju problemy i poradzić sobie w trudniejszych czasach.
Bezpieczne oszczędności – jak to robić?
Przechowywanie oszczędności w domu lub na nieoprocentowanym koncie nigdy nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, szczególnie w okresie wysokiej inflacji, czyli szybkiego wzrostu cen dóbr i usług. Najlepiej zatem lokować nadwyżki finansowe w instrumenty pozwalające na osiągnięcie zysku, który zniweluje lub zmniejszy utratę ich wartości. Najkorzystniej dla oszczędzającego byłoby zainwestować środki w instrument, który zapewnia zysk powyżej wskaźnika inflacji. Obecnie jednak, ze względu na zawirowania na rynkach finansowych, trudno o rozwiązanie, które byłoby wysoce rentowne, a jednocześnie mało ryzykowne. Gdzie zatem warto lokować pieniądze?
Lokata długoterminowa lub konto oszczędnościowe
Wiele osób lubi trzymać oszczędności w banku, np. na specjalnym koncie oszczędnościowym. Zwykle jest ono oprocentowane nieco wyżej niż klasyczny rachunek, a przy tym zapewnia w miarę swobodny dostęp do pieniędzy. Dużym atutem tego rozwiązania jest też minimalne ryzyko. Obecnie jednak konta oszczędnościowe są nisko oprocentowane, przez co trzymanie na nich pieniędzy staje się mało opłacalne.
Innym popularnym rozwiązaniem jest lokata długoterminowa. Jej oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku konta oszczędnościowego. Nawet jeśli znajduje się poniżej wskaźnika inflacji, to i tak lokata pozwoli choćby częściowo zrekompensować straty kapitału związane z inflacją. Jest to również bardzo bezpieczne rozwiązanie. Co istotne, lokata nie wymaga żadnej pracy od inwestora. Wystarczy ją założyć, a odsetki będą rosnąć same.
Lokaty są dostępne zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Przykładem są niezwykle korzystne lokaty długoterminowe w Toyota Banku. Jak wybrać najlepszą ofertę? Warto zwracać uwagę nie tylko wysokość oprocentowania (im wyższe, tym korzystniejsze dla inwestora), ale również na pozostałe warunki. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład wybór oprocentowania stałego, które pozwala przewidzieć zyski. Zastanów się również, na jak długo chcesz „zamrozić” swoje pieniądze na lokacie. Jej zerwanie przed terminem zwykle oznacza utratę całości lub części zysków.
Obligacje skarbowe
Innym pomysłem na inwestowanie bez nadmiernego ryzyka są obligacje Skarbu Państwa. Są to papiery wartościowe, dzięki którym państwo może pożyczyć pieniądze od obywateli. Obligacje są wykupywane po określonym terminie, a inwestor otrzymuje zwrot zainwestowanego kapitału powiększony o odsetki. Aktualnie państwo oferuje kilka typów papierów wartościowych, w tym obligacje indeksowane inflacją. Ich oprocentowanie jest aktualizowane co roku o wartość wskaźnika inflacji.
Obligacje będą dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zabezpieczeniu oszczędności przed inflacją i które jednocześnie mogą sobie pozwolić na dłuższe „zamrożenie” pieniędzy. Obligacje są bowiem najkorzystniejsze przy długich terminach inwestowania (ponad 10 lat). Stopa zwrotu nie jest jednak do końca przewidywalna, ponieważ nikt nie wie, jak będzie się kształtować inflacja w nadchodzących latach.
Złoto i inne surowce
Innym sposobem na ochronę oszczędności dla początkujących inwestorów mogą być surowce. Sztabki złota czy srebra oraz monety bulionowe może kupić każdy. Złoto i srebro są uważane za bezpieczne inwestycje, ponieważ w długim terminie zawsze zyskują na wartości. Trzeba jednak pamiętać, że ceny kruszców codziennie ulegają wahaniom, a okresowo mogą też spadać. Dlatego nie da się przewidzieć, ile zyskasz na tego typu inwestycji. Jest to jednak jeden z prostszych i częściej polecanych sposobów na długoterminowe oszczędzanie.
Jak oszczędzać długoterminowo?
Podsumowując, istnieje wiele możliwości oszczędzania. Wśród nich dostępne są opcje, które najlepiej sprawdzają się przy długich terminach i zapewniają przewidywalne zyski. Każdy inwestor musi jednak sam zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla niego odpowiedniejsze. Pomocne może być także skorzystanie z porady doradcy finansowego – szczególnie przy większych kwotach.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY