Jak efektywnie wykorzystać wentylator biurkowy do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów?
Wentylatory biurkowe są nieocenione w upalne dni i wieczory. Można wykorzystywać je nie tylko przy biurku, ale także na stoliku kawowym, blacie kuchennym czy szafce nocnej w sypialni. Zadaniem wentylatora jest poprawa komfortu termicznego. Zobacz, jak różne funkcje wentylatora biurkowego pozwalają na wykorzystanie go w optymalny sposób.
Regulacja mocy zimnego nawiewu
Działanie wentylatora jest bardzo proste. Obracające się śmigło wymusza ruch powietrza, co jest odczuwalne jako chłodzący powiew. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę wentylatory jedynie poprawiają komfort termiczny, natomiast nie obniżają temperatury w pomieszczeniu.
Zimny nawiew to nic innego jak przepływ powietrza o niezmienionej temperaturze, który w zetknięciu ze skórą daje uczucie przyjemnego chłodu. Aby chłód ten nie był zbyt intensywnie odczuwany, można skorzystać z opcji regulacji mocy nawiewu. Wentylatory biurkowe mają zazwyczaj trzystopniową regulację prędkości.
Tryb obracania głowicy
Głowica wentylatora może być ustawiona nieruchomo, wówczas ruch powietrza odbywa się cały czas w jednym kierunku lub oscylować. W tym drugim przypadku większa ilość powietrza jest wprowadzana w ruch.
Którą wybrać? Na pewno tę, która w danym momencie zapewnia lepszy komfort. Jeśli wentylator biurkowy jest używany tylko przez jedną osobę, tryb obrotowy pozwala na odczuwalne przerwy między podmuchami. Jeśli kilka osób korzysta z dobrodziejstwa tego samego urządzenia, wówczas obracanie głowicy pozwala na sprawiedliwe rozprowadzanie mas powietrza.
Regulacja kąta nachylenia głowicy
Ta funkcja pozwala decydować, czy wentylator ma dmuchać w górę, na wprost czy lekko w dół. Dzięki niej można precyzyjnie ustawić drogę ruchu powietrza, tak by rozprowadzanie mas powietrza docierało dokładnie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
Wentylator biurkowy na ogół ustawia się tak, by chłodził twarz, jeśli „niedokładnie celuje”, można to skorygować.
Timer
Timer w wentylatorze biurkowym może wydawać się niepotrzebnym dodatkiem, jednak jest to funkcja, której nie da się przecenić, zwłaszcza wieczorem. W upalne noce jest naprawdę trudno zasnąć, dzięki pracy wentylatora na pewno będzie to łatwiejsze. Z drugiej strony możemy nie chcieć, żeby wentylator pracował całą noc i wtedy przyda się timer. Ale mamy wybór – jeśli z niego nie skorzystamy, śmigło będzie się obracało do rana.
Tryb cichej pracy
Ten tryb także jest przydatny w sypialni. Co prawda wentylator nie jest głośnym urządzeniem, ale gdy zasypiamy, każdy dźwięk wydaje się mieć zwielokrotnione natężenie. Tryb cichej pracy pozwala na poprawę komfortu termicznego we względnej ciszy.
Mocowanie za pomocą klipsa
W zasadzie można dyskutować, czy sposób ustawiania bądź mocowania wentylatora biurkowego WG20 wpływa na wydajność jego pracy, niemniej ta funkcjonalność jest na tyle ciekawa, że warto o niej wspomnieć.
Standardowo wentylator biurkowy ustawia się na biurku bądź innej płaskiej powierzchni. Chociaż urządzenie samo w sobie nie jest duże, to jednak zabiera trochę miejsca, czasem bardzo cennego. Dzięki klipsowi można przymocować wentylator do krawędzi biurka, stolika lub półki. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu wentylatora można używać nawet na ograniczonej przestrzeni, gdzie trudno znaleźć na niego miejsce.
Więcej informacji technicznych znajdziesz na https://www.eldom.eu/.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY