Drony rolnicze - czym różnią się od standardowych dronów?

Drony stały się narzędziami powszechnie stosowanymi w wielu aspektach życia. Począwszy od rekreacji, po branże związane z produkcją materiałów foto lub wideo, na służbach mundurowych kończąc. Jakie drony sprawdzą się w gospodarstwach rolnych? Sprawdź, jak można wykorzystać drony w gospodarstwie?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jaki dron dla rolnika?

  • Jak drony można wykorzystać w rolnictwie?

  • Czym jest rolnictwo precyzyjne?

Czy każdy może posługiwać się dronem? 

Na wstępie warto przypomnieć, że nie każdy może latać dowolnym dronem. Niektóre z nich, np. drony rolnicze to jednostki specjalistycznego przeznaczenia wymagające najczęściej odpowiedniego przeszkolenia, a co za tym idzie, nabycia stosownych uprawnień.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że zaawansowany sprzęt może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Opanowanie sztuki pilotażu ma zapobiec nie tylko stratom finansowym, lecz także zabezpieczyć osoby postronne, które mogłyby znaleźć się na kursie takiej maszyny.

Naruszenie przepisów, w tym posługiwanie się dronem bez wymaganych uprawnień, może zaowocować poważnymi sankcjami finansowymi z karą pozbawienia wolności włącznie, zwłaszcza jeśli takie zaniedbanie spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa.

czy-kazdy-moze-poslugiwac-sie-dronem.jpg

Drony w rolnictwie – szeroki przekrój zastosowań 

Drony w nowoczesnym rolnictwie stanowią duże odciążenie dla pracowników oraz wpływają na zwiększenie wydajności pracy. Przy pomocy dronów można dokonywać szybkiej inspekcji plonów.

Obecnie powstaje coraz więcej dronów, których wyposażenie dostosowuje się do konkretnych potrzeb uwzględniających profil gospodarstwa. Nowoczesny dron jest w stanie monitorować żywy inwentarz, uprawy i infrastrukturę.

Ciągły rozwój rolnictwa precyzyjnego powoduje, że drony stają się istotną częścią produkcji rolnej, korzystając z technologii informatycznych do monitorowania, wspomagania procesów zarządzania, a nawet podejmowania decyzji.

Przykładowe możliwości wykorzystania dronów rolniczych:

  • Obrazowanie terenów użytkowych;

  • Tworzenie topografii;

  • Tworzenie map zmiennego nawożenia;

  • Szybka lustracja plantacji;

  • Tworzenie mapy zmiennego nawożenia z zastosowania oprysków;

  • Analiza stanu roślin;

  • Szacowanie plonu.

drony-w-rolnictwie-–-szeroki-przekroj-zastosowan.jpg

Rolnictwo precyzyjne 

Wspomnieliśmy już, że drony stają się czynnikiem niezbędnym w rolnictwie precyzyjnym, w którym nacisk położony jest na stosowanie zaawansowanych technologii oraz narzędzi informatycznych, dostępnych między innymi na tpi.com.pl.

Celem ich wykorzystania jest podniesienie wydajności produkcji poprzez bardziej efektywne i dokładne zagospodarowanie dostępnych zasobów w rolnictwie. W ten sposób możliwe jest choćby precyzyjne stosowanie nawozów, czy też monitorowanie kondycji pól.

Dzięki dronom o wiele łatwiejsze jest zbieranie i analiza danych dotyczących roślin oraz czynników wpływających sumarycznie na wysokość plonów i jakość produkowanej żywności.

drony-rolnicze.jpg

Rolnictwo precyzyjne z założenia wpływa na poprawę wydajności upraw, ograniczenie kosztów produkcji, zmniejszenie wpływu na środowisko i poprawę jakości produktów rolnych. Dzięki temu rolnicy mogą uzyskać większe plony przy mniejszym zużyciu zasobów naturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 18 =