Czym są szafy Rack i co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Szafy Rack, nazywane również szafami IT czy też szafami serwerowymi, to nieodzowny element wyposażenia każdej serwerowni i centrów danych. To właśnie za ich sprawą możliwa staje się ochrona sprzętu elektronicznego, dzięki czemu może on sprawnie funkcjonować. Czym dokładnie są szafy Rack i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Czym jest szafa Rack i gdzie się ją wykorzystuje?

Szafy Rack to skuteczne narzędzie, ułatwiające przechowywanie sprzętu informatycznego. Jednak znajdują one również swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawiają się rozbudowane elektryczne instalacje i okablowanie. Dzięki takim rozwiązaniom, możliwe jest utrzymanie porządku, co z kolei przekłada się na sprawne funkcjonowanie całych instalacji, niezależnie od ich przeznaczenia.

Współczesne szafy teleinformatyczne zastąpiły tzw. szafki przekaźnikowe, które na rynku pojawiły się już początkiem ubiegłego stulecia. Typowe szafy Rack, które używane są aktualnie w serwerowniach czy centralnych bazach danych, pojawiły się wraz z rozwojem technologicznym, który z kolei przełożył się na powstanie i rozwój komputerów osobistych.

Współcześnie szafy Rack, czy też szafy serwerowe, wykorzystywane są przede wszystkim w serwerowniach, ale również i w zakładach energetycznych, firmach teleinformatycznych, sklepach informatycznych, ale także i w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach czy w laboratoriach. Ich głównym zadaniem jest przechowywanie sprzętu sieciowego oraz okablowania, serwerów i switchy. Na współczesnym rynku dostępne są tego rodzaju akcesoria o różnych parametrach, które należy dokładnie przeanalizować, szukając najlepszego dla siebie rozwiązania.

 

Największe zalety profesjonalnych szaf Rack

Szafy serwerowe posiadają cały szereg niezwykle istotnych atutów, dzięki którym zyskały one swoją popularność. Wymieniając największe zalety szaf Rack, warto rozpocząć od zabezpieczenia sprzętu i okablowania przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Do takich czynników zalicza się przede wszystkim kurz oraz wilgoć, które mogą przyczynić się do znacznie poważniejszych awarii, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Co więcej, szafy Rack chronią również przed aktami wandalizmu oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki solidnym, a zarazem trwałym materiałom, z których powstają tego rodzaju produkty.

Co więcej, takie szafy teleinformatyczne mogą być również rozbudowywane o dodatkowe akcesoria. Na rynku funkcjonuje współcześnie wiele sklepów, oferujących tego rodzaju sprzęt w różnych wariantach. Jednym z nich jest chociażby Gigaserwer, gdzie zakupić można różnego rodzaju szafy instalacyjne. Taka różnorodność sprawia, że każdy z pewnością bez problemu znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie. Co więcej, montaż szafy Rack jest stosunkowo prosty, a więc nie powinien on przysporzyć nikomu większych problemów.

 

Rodzaje szaf Rack

Na rynku dostępne są szafy Rack w różnych rozmiarach. Występują one również w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest szafa wisząca. Taka szafa Rack wisząca pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jest to możliwe dlatego, że jest ona wieszana na pewnej wysokości, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na posadzce, co sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

W tej kategorii wyróżnia się szafy Rack z dwoma sekcjami oraz szafy Rack jednosekcyjne. Różnią się one od siebie dostępem, który w pierwszym przypadku możliwy jest zarówno z przodu, jak i z tyłu, w drugim z kolei taki dostęp możliwy jest wyłącznie z jednej strony. Niestety, takie rozwiązanie posiada również swoje wady. Należy do nich przede wszystkim udźwig, który w tym przypadku nie może przekraczać ok. 60 kg. Dlatego też w wiszących szafach Rack montuje się na ogół monitoring lub też inne, niewielkich rozmiarów urządzenia.

Drugim rodzajem szaf Rack są szafy stojące. Tym razem udźwig jest zdecydowanie większy, bo może wynosić nawet 1000 kg. Takie szafy często wyposażone są w kółka, zwiększające ich mobilność. Jak nietrudno się domyślić, szafa stojąca Rack zajmuje jednak zdecydowanie więcej miejsca, o czym warto wiedzieć, rozważając jej zakup. Na stronie sklepu serwerowego www.gigaserwer.pl obejrzeć można zarówno wiszące, jak i stojąca szafy Rack w różnym wydaniu, co może nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie.

 

Czy warto zainwestować w szafę Rack?

Jak nietrudno zauważyć, szafa Rack to spore udogodnienie, dzięki któremu znacznie łatwiej uporządkować przestrzeń w serwerowniach czy w innych pomieszczeniach, w których zainstalowane są różnego rodzaju urządzenia teleinformatyczne. Takie szafy cieszą się bardzo dużą funkcjonalnością, a zarazem stanowią doskonałą ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami, które mogą wynikać ze szkodliwego oddziaływania czynników zewnętrznych. Nic dziwnego, że cieszą się one wciąż rosnącą popularnością, stając się integralną częścią, wpływającą w znaczący sposób na sprawne, a zarazem zorganizowane funkcjonowanie firm z sektora przemysłowego, energetycznego oraz z branży IT.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 2 =