Czy internet światłowodowy działa na terenach podmiejskich?

Dostęp do sieci światłowodowej oznacza szansę korzystania z ultraszybkiego i stabilnego internetu w domu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej internautów decyduje się na tę usługę. Wśród nich są nie tylko osoby zamieszkujące duże miasta, ale i mieszkańcy wsi oraz terenów podmiejskich. Czy w ich przypadku korzystanie z łącza światłowodowego jest możliwe?

Internet światłowodowy – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Korzystanie z łącza światłowodowego oznacza dostęp do bardzo szybkiego, a jednocześnie stabilnego internetu. Obecnie najnowocześniejsza technologia światłowodowa opiera się na użyciu przewodów z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, wewnątrz których porusza się światło.

Dzięki temu prędkość przesyłania i pobierania danych jest bardzo wysoka, co przekłada się na swobodne i bardzo komfortowe korzystanie z zasobów sieci.

Szybkość światłowodu doceniają m.in. osoby pracujące i uczące się w domu, miłośnicy filmów i seriali o wysokiej rozdzielczości dostępnych na platformach streamingowych czy gracze online, którzy potrzebują połączenia o wysokiej przepustowości i niskim PING-u.

Co więcej, prędkość internetu światłowodowego jest niezależna od jego obciążenia. Na połączenie nie mają również wpływu czynniki atmosferyczne, w tym nagłe zmiany pogody, wiatr czy ulewy, ponieważ światłowód pozostaje odporny na tego typu zakłócenia.

Dostęp do światłowodu a tereny podmiejskie – jaki jest zasięg internetu?

Jeszcze nie tak dawno wśród kluczowych wad internetu światłowodowego wymieniano jego ograniczony zasięg. Obecnie dostęp do sieci ma coraz więcej osób, włącznie z mieszkańcami niewielkich miejscowości, wsi oraz terenów podmiejskich.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji do 2026 roku praktycznie wszystkie polskie gospodarstwa domowe będą miały możliwość wyboru szybkiego internetu. Budowa sieci światłowodowych jest dofinansowywana przez rząd – mowa tu o wsparciu wynoszącym ponad 10 mld złotych.

Obecnie każda osoba może sprawdzić zasięg internetu szerokopasmowego przy pomocy interaktywnej mapy SIDUSIS (System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego). Narzędzie widnieje pod adresem www.internet.gov.pl i uwzględnia aktualne dane, które są na bieżąco dostarczane przez operatorów.

Jak wybrać najlepszą ofertę światłowodu?

Zanim użytkownik wybierze ofertę internetu, która odpowiada jego oczekiwaniom, musi zdecydować się na usługi jednego z operatorów. W Polsce internet światłowodowy proponuje swoim klientom np. Play.

Za pośrednictwem oficjalnej strony operatora klient może szybko sprawdzić, czy zasięg sieci obejmuje jego miejsce zamieszkania, co ostatecznie potwierdzi technik podczas wizyty pod wskazanym adresem.

Następnie klient ma do wyboru jedną z opcji, które uwzględniają krótką umowę na 9 miesięcy lub dłuższą na 12 miesięcy. W ofercie Play dostępny jest internet światłowodowy z prędkością pobierania do:

  • 300 Mb/s;
  • 600 Mb/s;
  • 1 Gb/s.

Internet o prędkości do 300 Mb/s sprawdzi się w przypadku umiarkowanego korzystania z sieci, np. nauki zdalnej, oglądania filmów o wysokiej rozdzielczości czy rozgrywek online.

Z kolei światłowód o prędkości do 600 Mb/s lub 1 Gb/s to świetne opcje dla użytkowników, którzy planują intensywne używać internetu np. w związku z pracą w trybie zdalnym. Oczywiście to także odpowiednie rozwiązanie dla każdego kinomaniaka regularnie korzystającego z platform streamingowych.

Obecnie każda z ofert udostępnianych przez operatora uwzględnia Router Play BOX NET kompatybilny z technologią Wi-Fi 6. Urządzenie z 4 gigabitowymi portami Ethernet pozwala na podłączenie do 4 urządzeń.

Warto dodać, że ostateczne warunki umowy o dostęp do internetu światłowodowego mogą być zależne od tego, czy dana osoba była już wcześniej klientem wybranego operatora.

Przed wyborem konkretnej oferty najlepiej zwrócić uwagę na aktualnie obowiązujące promocje i bonusy w zamian za wybór konkretnej opcji. Mogą to być np. dostęp do serwisu streamingowego albo bezpłatne korzystanie z usługi w ramach okresu próbnego.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 4 =