Czy i kiedy warto sięgnąć po klej cyjanoakrylowy?

Niezależnie od tego, czy klejenie wymagane jest w trybie awaryjnym, czyli pilni ale wciąż solidnie, czy zostało zaplanowane (np. w ramach hobby), zawsze warto mieć w posiadaniu wszechstronny klej, który poradzi sobie z niemal każdym popularnym materiałem. Czy klej cyjanoakrylowy spełnia te wymagania? Komu może się przydać?

Czym jest klej cyjanoakrylowy?

Sprowadzając technikalia do niezbędnego minimum można powiedzieć, że klej cyjanoakrylowy na bazie etylu to jednokomponentowe, szybkoutwardzające się spoiwo. Szczególnie użyteczny jest w postaci żelowej. Ma wtedy tiksotropową konsystencję, co oznacza, że zachowuje się podobnie do… ketchupu. Jest lubiany ze względu na swoją wytrzymałość – szczególnie dobrze znosi siły rozciągające i ścinające. Jeśli potrzebujesz równomiernie rozłożyć napięcia na spoiwie – również i tu klej cyjanoakrylowy nie zawiedzie.

Co i jak szybko skleisz klejem cyjanoakrylowym?

Jest to niemal uniwersalny klej w tym znaczeniu, że możesz wykorzystać go prawie do wszystkich spotykanych na co dzień elementów. W zaledwie kilka sekund (z aktywatorem) skleja materiały porowate, takie jak drewno, MDF i płyty wiórowe, poniżej 5 sekund zaś - papier i tekturę. Doskonale radzi sobie także ze skórą i tkaninami (te skleja w czasie od 3 do 20 sekund) oraz metalami. W kilkanaście sekund łączy stal, cynk i aluminium. To samo tyczy się PCV, a jeszcze szybciej skleisz EPDM. Klej cyjanoakrylowy z aktywatorem to dosłownie natychmiastowy efekt.

Klej cyjanoakrylowy – czy jest odpowiedni dla modelarzy?

Dlaczego modelarze tak bardzo lubią klej cyjanoakrylowy? Z jednej strony powodem jest fakt, że połączenie jest gotowe praktycznie natychmiastowo i nie muszą marnować cennego czasu przeznaczonego na hobby na oczekiwanie - 2÷3 s na korektę położenia to wystarczająco długo, a kolejne kilka sekund docisku wytrzyma nawet najbardziej niecierpliwy artysta. Z drugiej natomiast klej ten jest zupełnie przezroczysty, a zatem nie zmniejsza estetyki pracy.

Remont bez kleju cyjanoakrylowego? To się może nie udać!

Prace remontowe często cechują się nieprzewidywalnością – w pewnym momencie łamie się ważna część narzędzia i nie nadaje się ono do dalszej pracy lub konieczne jest zasymulowanie uszczelki, ale… co sklei gumę? Oczywiście w tych przypadkach najlepiej sięgnąć po klej cyjanoakrylowy z oferty https://opaskikablowe.pl/pl/c/KLEJE-CYJANOAKRYLOWE/95, który da sobie radę z powierzchniami trudno klejącymi się, w tym – z gumą. Potrzebujesz szybko przymocować coś do pionowej powierzchni? Wybierz wariant w żelu, który nie ma tendencji do spływania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 2 =