Cyfrowa transformacja flot dostawczych i osobowych — korzyści i wyzwania

Cyfrowa transformacja flot samochodowych jest jednym z podstawowych elementów tworzących strategię rozwoju firm transportowych, logistycznych, jak i innych, które posiadają samochody służbowe.

Transformacja cyfrowa wpływa na zarządzanie flotą transportową, poprzez optymalizację szeregu procesów i generowanie oszczędności. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Cyfrowa transformacja flot transportowych

Cyfrowa transformacja flot transportowych oznacza wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak chmura obliczeniowa bądź sztuczna inteligencja, w celu poprawy bezpieczeństwa i efektywności. W tym celu stosuje się m.in. systemy telematyczne i karty paliwowe. W przypadku tych ostatnich warto skorzystać z kart paliwowych Shell Card, których użytkowanie wiąże się z wieloma korzyściami. O ile samochody ciężarowe ładuje się najczęściej na eDepotach, czyli hubach ładowania na parkingach firm, o tyle samochody dostawcze i osobowe korzystają z publicznych punktów ładowania i w ich przypadku oszczędności mogą być spore.

Karty paliwowe są narzędziami, z których można korzystać także w przypadku floty elektrycznej i hybrydowej. Ich posiadacze mają preferencyjne ceny na stacjach paliwowych danego dostawcy, a do firmy w formie elektronicznej od razu trafiają zakupy. To ułatwia księgowanie, rozliczanie kierowców, a później odliczanie VAT. O tym, w jakich sytuacjach jest szansa odliczenia podatku, można przeczytać na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/blog/odliczanie-paliwa-od-podatku-kiedy-jest-to-mozliwe.html.

Korzyści dla firm transportowych wynikające z elektryfikacji floty pojazdów

Zrównoważony transport to skłanianie się w stronę cyfryzacji floty oraz inwestycji w pojazdy niskoemisyjne, w tym elektryczne bądź hybrydowe. Ich użytkowanie jest zgodne z założeniami i dyrektywami Unii Europejskiej związanymi z działaniami na rzecz zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Nadal wśród pojazdów elektrycznych dominują samochody osobowe, choć coraz więcej jest też aut dostawczych i autobusów. Został jednak uruchomiony program dopłat do zakupu ciężarówek elektrycznych, co może niektórych przedsiębiorców skłonić do tego rozwiązania. Poza tym firmy transportowe, które decydują się na samochody elektryczne, mogą liczyć na liczne korzyści i dostęp do narzędzi wspierających zarządzanie flotą transportową.

Wyzwania związane z wdrożeniem cyfrowej transformacji flot transportowych

Łatwo zauważyć, że cyfrowa transformacja flot transportowych jest postępującym procesem. Dobrze prowadzone działania z tego obszaru przełożą się na to, że flota transportowa będzie pracować efektywniej. Z jej pomocą z łatwością da się zorganizować pracę kierowców, wyznaczać optymalne trasy, skracać czas dojazdu i koszty związane z zakupem paliwa, co docenią wszystkie firmy transportowe. Jednak są wyzwania, którym nadal trzeba stawiać czoła.

Przede wszystkim ważna jest nieustanna rozbudowa infrastruktury. Chodzi tutaj zarówno o udoskonalanie programów do zarządzania flotą, systemów telematycznych i platform do analizy danych, jak i wyposażanie stacji paliwowych o kolejne punkty ładowania. Samochodów elektrycznych jest coraz więcej, więc wkrótce obecna infrastruktura może okazać się niewystarczająca. Wyzwaniem jest również bezpieczeństwo danych. Trzeba zabezpieczać dane firmy, jej pracowników, klientów oraz dokonywanych operacji. Ponadto flota transportowa musi być obsługiwana przez osoby znające używane w firmie technologie i narzędzia, dlatego należy pamiętać o szkoleniach personelu. Zdarza się, że cyfryzacja floty jest dużym wyzwaniem dla kultury organizacyjnej. Firma musi być otwarta na zmiany i wdrażanie nowych rozwiązań.

Podsumowanie

O cyfryzacji floty transportowej powinna pamiętać każda firma transportowa, której zależy na rozwoju i umocnieniu swojej pozycji na rynku. Z cyfryzacją wiąże się wiele korzyści i chociaż nadal są pewne wyzwania, to będą one stopniowo eliminowane.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + dziewięć =