Co na wzdęty brzuch?
Co na wzdęty brzuch? Istnieją różne sposoby na wzdęcia. Wśród tych, które można stosować samodzielnie, wymienia się m.in. odpowiednio zbilansowaną dietę, jedzenie bez pośpiechu czy picie naparów ziołowych.
Co może być przyczyną wzdęć?
Wzdęcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Czasami bardziej błahymi jak połykanie dużych ilości powietrza w trakcie jedzenia. Innym razem takimi, które wymagają konsultacji ze specjalistą i odpowiedniego leczenia (np. zespół jelita drażliwego lub zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego).
Wśród przyczyn wzdęć wymienia się m.in.:
- spożywanie produktów, które powodują nadmierne tworzenie się gazów (np. nasion roślin strączkowych, warzyw kapustnych);
- nietolerancje pokarmowe – wzdęty brzuch po spożyciu mleka lub jego przetworów może być spowodowany nietolerancją laktozy;
- celiakię, która objawia się złą tolerancją produktów będących źródłem glutenu;
- zespół jelita drażliwego (IBS);
- dysbiozę jelitową, czyli zaburzenie równowagi bakteryjnej w jelitach (spowodowane np. długotrwałą antybiotykoterapią);
- choroby trzustki;
- długotrwały stres, który wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego;
- połykanie dużych ilości powietrza w trakcie spożywania posiłku;
Jeśli wzdęcia stanowią problem od dłuższego czasu, zmiany w stylu życia nie pomagają i pojawiają się dodatkowe objawy (np. nudności, niezamierzona utrata masy ciała), wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Domowe sposoby na wzdęty brzuch
Co na wzdęty brzuch? W przypadku wzdęć można sięgnąć po domowe sposoby. Przy czym należy pamiętać, że nie zawsze okażą się wystarczające. Jeśli źródłem problemu jest choroba, należy wdrożyć odpowiednie leczenie zalecone przez specjalistę.
Zdrowa dieta i jedzenie bez pośpiechu
Wzdęty brzuch może być spowodowany połykaniem nadmiernych ilości powietrza w trakcie jedzenia. W związku z tym warto pamiętać o tym, aby nie jeść w pośpiechu i unikać rozmów podczas posiłków.
W przypadku wzdęć zaleca się również:
- spożywanie 4-5 posiłków (najlepiej co 3-4 godziny);
- dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu;
- unikanie gazowanych napojów, a także produktów smażonych lub duszonych ze wcześniejszym obsmażaniem;
- uważne obserwowanie reakcji organizmu na produkty bogate w FODMAP (należą do nich m.in. gruszki, jabłka, pszenica, szparagi);
Pomocne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym zapisuje się skład posiłków. Dzięki takim notatkom ustalenie przyczyny dolegliwości staje się prostsze.
Zioła wspomagające pracę przewodu pokarmowego
Co na wzdęty brzuch? Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety warto zwrócić uwagę na zioła. Do roślin, które wspomagają pracę przewodu pokarmowego, należą np. rumianek pospolity, mięta pieprzowa, arcydzięgiel lekarski, gorczyca biała czy tymianek. Można stosować je na różne sposoby.
Jednym z nich jest przygotowanie naparu ziołowego (np. z łatwo dostępnego rumianku pospolitego). Innym jest używanie określonych roślin jako przypraw – dobrym pomysłem jest np. dodawanie kminku do nasion roślin strączkowych. Jeszcze inną opcją jest stosowanie leku AMOL, który zawiera unikalną kompozycję ziół i może pomóc w przypadku dolegliwości dyspeptycznych (w tym celu zaleca się dodanie 10-15 kropli do połowy szklanki wody lub herbaty).
ARTYKUŁ SPONSOROWANY