Co musisz wiedzieć o whisky?
Whisky to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych mocnych alkoholi, kojarzący się z klasą, wysoką jakością, a często i luksusem. Jak dużo jednak o nim wiemy? Wbrew pozorom (a może i nie?) nie zawsze tyle, ile byśmy chcieli. Pora zatem wziąć na tapet propozycje destylarni ze Szkocji, Irlandii i innych krajów świata i podsumować najważniejsze fakty na ich temat. Przekonaj się, co koniecznie musisz wiedzieć o whisky!
Whisky czy whiskey?
Niejednej osobie poszukującej informacji na temat tego trunku zadrżała dłoń przed wpisaniem zapytania w wyszukiwarce. No bo jak poprawnie zapisać nazwę tego trunku? Otóż zależy, skąd dany alkohol pochodzi. Nazwy trunków ze Stanów Zjednoczonych i Irlandii zapisujemy z dodatkowym „e”. A zatem mamy np: „whiskey Jameson”. Gdy chodzi o alkohole ze Szkocji, Japonii, Tajwanu czy innych krajów – piszemy „whisky”. Warto pamiętać o tej zasadzie, by nie popełnić gafy! A poza tym – mówimy „ta whisky”, a nie „to whisky”!
Skąd pochodzi whisky?
Prawdopodobnie jako pierwsi produkowali whisky irlandzcy mnisi, i to już w VII wieku. Destylaty znane jako aqua vitae (później jako uisge beatha) nie były jednak spożywane w celach rekreacyjnych, lecz traktowane jako lekarstwa na wiele różnorodnych przypadłości. Do sąsiedniej Szkocji sztuka destylacji dotarła w wieku IX.
Z czego i jak powstaje whisky?
Produkcja whisky polega na kilkukrotnej destylacji słodu zbożowego w alembikach oraz leżakowaniu otrzymanego destylatu w jakościowych dębowych beczkach. W przypadku szkockiej whisky ważnym etapem produkcji jest wędzenie słodu w dymie torfowym, czemu trunek zawdzięcza swój niepodrabialny charakter.
Single malt i blended – czym różnią się te dwa rodzaje whisky?
Zgodnie z podstawowym podziałem whisky dzielimy na trunki single malt oraz blended. Whisky single malt to tzw. whisky jednosłodowe – powstające wyłącznie ze zesłodowanego jęczmienia w jednej destylarni. Whisky blended to z kolei mieszanki destylatów różnych zbóż, pochodzących z różnych destylarni, a niekiedy i regionów. Szczególną estymą wśród koneserów cieszą się butelkowane w niewielkich seriach single malty, choć to whisky blended stanowi lwią część rynku. Z tego względu utarło się przekonanie, że whisky single malt powinno degustować się bez żadnych dodatków, whisky blended natomiast nadają się idealnie do różnego rodzaju eksperymentów barmańskich. Warto wiedzieć również, że mieszanki whisky słodowych znamy jako whisky blended malt, natomiast whisky jednosłodowe pochodzące z jednej beczki – single cask whisky.
Bourbon oraz Tennessee whiskey – czym są te specjały?
W ten sposób określamy dwie kategorie oryginalnych whiskey ze Stanów Zjednoczonych. Bourbon to whiskey, do której produkcji wykorzystano przynajmniej w 51% słód kukurydziany. Wybór ten decyduje o charakterystycznym słodkawym smaku alkoholu. Jego ojczyzną jest stan Kentucky. Tennessee whiskey to natomiast whiskey pod wieloma względami przypominająca bourbon whiskey, wyróżniająca się jednak charakterystyczną metodą filtracji z udziałem węgla pochodzącego z drzewa klonowego. Najsłynniejszym reprezentantem tej kategorii jest Jack Daniel’s. Co jeszcze warto wiedzieć o rodzajach whisky i whiskey? Na pewno każda porządna marka whisky nadaje się na prezent.
Jacy są najwięksi producenci whisky?
Za olbrzymią większość światowej produkcji whisky odpowiadają koncerny kontrolujące najważniejsze destylarnie. Należą do nich m.in. Diageo (Glenkinchie, Lagavulin czy Johnnie Walker), Pernod Ricard (Jameson, Ballantine’s, Glenlivet czy Chivas Regal) czy William Grant & Sons (Grant’s, Glenfiddich czy Balvenie). Jeśli natomiast mowa o największych krajach-producentach, trzeba koniecznie wymienić tu Szkocję, Irlandię, Stany Zjednoczone czy Kanadę. Warto wiedzieć ponadto, że coraz więcej do powiedzenia mają również giganci z Azji – Japonia, Tajwan czy Indie!
Jak pije się whisky?
Whisky pija się zarówno bez żadnych dodatków, jak i z lodem (lub metalowymi kostkami) – najlepiej w odpowiednich szklankach do whisky. Co jasne, nadaje się ona także do podania formie drinków. Najpopularniejsze koktajle na bazie whisky to m.in. Whisky Sour, Whisky Old Fashioned, Godfather czy Manhattan. Whisky nie zawodzi również w prostych połączeniach z colą czy sokami!
Teraz wiesz już o whisky wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia wspaniałej przygody degustatorskiej. Sprawdź, jak wybrać dobrą whisky w sklepie!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY