Co jedzą motyle i czym je karmić? Poznaj zwyczaje żywieniowe kolorowych motyli
Kolorowe motyle na stałe wpisały się w polski krajobraz. Ożywiają one nasze ogrody i wprowadzają do nich powiew piękna i świeżości. Niewiele osób jest jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie co jedzą motyle, a jeszcze mniej czym motyle żywią się w okresie zimowym. Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością wszystko stanie się jasne, a więc zapraszamy do lektury.
Czym żywią się motyle polskie?
Zanim odpowiemy na pytanie, co jedzą motyle, zaczniemy od rozwiania wątpliwości na temat tego, czym owady te pobierają pokarm. Otóż motyle pobierają nektar kwiatów czy też inne pożywienie przy pomocy głowy. Na głowę składają się m.in. czułki, oczy złożone z tysięcy drobnych oczek oraz tzw. ssący aparat gębowy. Jest on nazywany ssawką, choć znacznie bardziej popularną nazwą jest trąbka. Trąbka ta jest na ogół zwinięta i rozwija się, gdy owad chce pobrać pokarm.
Na ogół pokarmem motyli jest nektar z kwiatów, który jest pokarmem płynnym. Zawarte w nim cukry dają motylom sporo energii i umożliwiają przetrwanie. Nic w tym dziwnego, że to właśnie nad kwiecistymi łąkami można znaleźć wiele gatunków motyli, bo to właśnie tutaj mogą one do woli spijać nektar. Większość dorosłych motyli zlizuje również spadź z liści, a także spija sok, gdy znajdzie pod drzewem gnijące owoce. Niektóre motyle piją również wodę z kałuż, co zdarza się zwłaszcza w upalne, letnie dni.
Obserwując życie motyli można zauważyć, że uwielbiają one przede wszystkim zawilce, pierwiosnki i krokusy. Jeśli chcesz przyciągnąć osobniki tego gatunku do ogrodu, posadź w nim również zioła, m.in. lawendę, szałwię czy miętę. Dobrym rozwiązaniem będzie też roślina, zwana motylim krzewem, która przyciąga latające owady swoim aromatem.
Co ciekawe, nie wszystkie motyle możesz spotkać w swoim ogrodzie, gdzie nad kwiatami unoszą się całe chmary owadów. Jak się bowiem okazuje, mieniaki czy pokłonniki mają zupełnie inne menu, a niektóre gatunki motyli gardzą wręcz nektarem, którym żywią się inne osobniki z tego gatunku.
Podobny wpis w tej tematyce: Czarny motyl - znaczenie czarnego motyla w kulturze i tatuażu
Padlina czy nektar kwiatowy - co jedzą motyle dzienne i nocne?
Jak nietrudno zauważyć, w zależności od gatunku, motyle będą mieć różne rozmiary, kolory ale również i upodobania żywieniowe. Co ciekawe, niektóre motyle składają jaja w roślinach, zwanych żywicielskimi. To na ogół pospolite chwasty, które większość z nas usuwa ze swoich ogrodów, a to właśnie one zapewniają motylom możliwość rozmnażania się i przetrwania. Dla przykładu gąsienice admirała czy pawika można znaleźć w pokrzywach. Jeśli chcesz pomóc motylom, pozostaw tego rodzaju rośliny na niewielkiej części działki, by nieco ułatwić im to przetrwanie.
Jak już wspomnieliśmy, motyle żywią się głównie nektarem, choć zdarzają się również wyjątki od tej teorii. Niech nie zmylą cię więc barwne skrzydła mieniaków, gdyż te lubią żerować na padlinie i w odchodach zwierząt. Większość motyli wybierze jednak nektarodajny kwiat, choć warto wiedzieć, że zdarzają się również i takie - skrajne przypadki. Jak widać, motyl żyje nie tylko nektarem, zbieranym z kwiatów, a wyjątki od reguły znaleźć można w niemalże w każdym gatunku.
Gdzie zimują motyle?
Niektóre motyle zimują w postaci dorosłej, zwanej imago. Odpowiednie do tego miejsce z reguły znajdują w okresie późnej jesieni w naszych domach. Sprawdza się tutaj głównie strych oraz piwnica, a nawet szopa, gdzie motyle decydują się przezimować najczęściej. Kiedy już znajdą wymarzoną miejscówkę, rozpoczyna się diapauza. Pod tą nazwą kryje się hibernacja hormonalna. Najprościej rzecz ujmując, pozostają one wówczas w stanie całkowitego bezruchu. Nie przyjmują również żadnych pokarmów, korzystając z zapasów zgromadzonych w ciele. Wzrastający poziom glicerolu nie pozwala im z kolei zamarznąć.
Jeśli spotkasz motyla zimą w domu, nie musisz mu więc pomagać, gdyż sam poradzi sobie znakomicie. Oczywiście motyle zimujące w Polsce jako pierwsze pojawiają się na naszych łąkach. Do tej grupy należy chociażby popularny cytrynek, ale również miernikowce, czyli motyle nocne (np. ćmy, zaliczające się do rzędu lepidoptera, podobnie jak motyle), a także niektóre gatunki rusałek, jak żałobnik (nymphalis antiopa), pokrzywnik czy pawik.
Istnieją również gatunki, które zimują w postaci poczwarek, larw, a nawet jaj, czekając na pierwsze promienie wiosennego słońca. Do takich gatunków należy np. paź królowej czy bielinek kapustnik, który zimuje w stadium poczwarki. Z kolei rusałka admirał, podobnie jak kilka innych odmian, decyduje się migrować do ciepłych krajów, głównie w rejony śródziemnomorskie.
Czym karmić motyle?
Wiele osób szuka również wskazówek, związanych z dokarmianiem motyli. Znawcy tematu podpowiadają, że wystarczy plasterek słodkiego jabłka czy pomarańczy, by motyl po zimowej hibernacji nabrał nieco sił i mógł powrócić do życia.
Warto również dowiedzieć się, co jedzą motyle zimą? Jak się okazuje, w okresie zimowym nie musisz dokarmiać motyla, jeśli znajdziesz go w swoim domy czy w gospodarstwie. Zdecydowanie bardziej niebezpieczne będą zmiany pogody, przede wszystkim gwałtowne ocieplenie. To właśnie wtedy motyle budzą się, choć nie są w stanie przetrwać w niskich temperaturach. Z tego względu nigdy nie należy przenosić znalezionego w zimie osobnika z tego gatunku do swojego domu, by mógł się ogrzać. Jeśli jednak nastąpi gwałtowne ocieplenie, po którym z kolei temperatura znowu zacznie spadać, umieść wybudzonego z hibernacji przedstawiciela gatunku w mniejszym pomieszczeniu. Niektórzy specjaliści podkreślają również, że rozbudzonego motyla w tym okresie można te umieścić w szczelnym pojemniczku, który następnie może przestać w lodówce aż do wiosny.
O ile w zimie nie należy dokarmiać motyli, o tyle można im pomóc nieco w okresie później jesieni. To właśnie wtedy zaczynają one gromadzić zapasy na okres zimowej hibernacji. Doskonale sprawdzą się tutaj gnijące owoce, które są bardzo bogate w węglowodany. Wystarczy więc umieścić śliwki, banany, pomarańcze czy jabłka w miejscu, które będzie łatwo dostępne dla przedstawicieli tego gatunku. Doskonałym rozwiązaniem będzie również karmnik dla motyli, w postaci pojemnika, wypełnionego wodą z cukrem.
Przeczytaj podobny artykuł: Domowa hodowla motyli czyli jak hodować motyle w domu?
Twoje wpisy zawsze mnie zaskakują i uczą czegoś nowego. Brawo!
Dowiedziałem się tyle ciekawych rzeczy o motylach! Teraz wiem, czym je karmić, żeby mogły w pełni cieszyć się swoim życiem. Dzięki za te proste wskazówki!
To jest niesamowite, jak różnorodne są diety motyli! Teraz mam pomysły na rośliny, które przyciągną do mojego ogrodu tę piękną fauna. Dziękuję za te ciekawe informacje!
Fascynujące zwyczaje żywieniowe motyli! Teraz, gdy wiem, czym je karmić, mogę stworzyć dla nich przyjazne miejsce i podziwiać ich piękno. Dzięki za te inspirujące wskazówki!
Motyle mają takie wyrafinowane upodobania kulinarne! Teraz, gdy wiem, czym je karmić, mogę stworzyć dla nich prawdziwą ucztę. Świetne informacje!
Kto by pomyślał, że motyle mają takie różnorodne preferencje żywieniowe! Teraz mam pomysły na rośliny, które przyciągną do mojego ogrodu te piękne owady. Dzięki za podzielenie się tymi wiedzą!
Takie proste, a jednocześnie takie ważne! Teraz, gdy wiem, czym karmić motyle, mogę pomóc im przetrwać i rozwijać się w moim otoczeniu. Świetne porady!
Uwielbiam motyle, a teraz mam również pomysły na to, czym je karmić. To takie proste, a jednocześnie fascynujące! Dziękuję za te cenne wskazówki!
Fascynujące! Teraz wiem, czym karmić motyle i przyciągnąć do swojego ogrodu te piękne stworzenia. Dzięki za te kreatywne wskazówki!
Ten artykuł to prawdziwa skarbnica wiedzy o żywieniu motyli. Teraz mam pomysły na to, jak stworzyć dla nich idealne środowisko. Dziękuję za te wartościowe informacje!
Kto by pomyślał, że motyle mają takie gustowne podniebienia! Teraz, dzięki tym informacjom, mogę stworzyć dla nich prawdziwe restauracje. Świetny artykuł!